Owsica u dzieci
Owsica u dzieci
Owsica jest jedną z najczęściej występujących chorób pasożytniczych. Wywoływana jest przez owsika ludzkiego.
Wstępuje zazwyczaj u dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Do zakażenia owsicą dochodzi drogą fekalno-oralną, czyli jest chorobą brudnych rąk. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z osobą zakażoną lub powierzchniami skażonymi przez osobę chorą (korzystanie ze wspólnej toalety, pościeli, dotykanie tych samych przedmiotów, wspólna zabawa, zabawa w piaskownicy).
Owsiki są to białe, małe pasożyty o długości 5-12 mm. Swoim wyglądem przypominają nitki bawełny. Występują tylko w organizmie ludzkim. Bytują głównie w jelicie grubym człowieka. Owsiki składają jaja w okolicy odbytu, by zapewnić sobie odpowiednią wilgotność i temperaturę do życia. Samice żyją do 4 tygodni, gdzie w ciągu swojego cyklu życia są w stanie złożyć od 8 000 - 12 000 jaj.
Charakterystycznym objawem owsicy jest uporczywy świąd w okolicy odbytu oraz stwierdzenie obecności jaj lub dojrzałych form pasożyta na skórze w okolicy odbytu.
Do innych objawów należą:
- ból brzucha,
- utrata apetytu,
- nudności,
- biegunka,
- nadpobudliwość,
- nocne moczenie,
- drażliwość,
- zgrzytanie zębami,
- zaburzenia koncentracji,
- bladość skóry,
- cienie pod oczami,
- zapalenie żeńskich narządów płciowych u dziewczynek.
Nieleczona owsica może doprowadzić do zapalenia jelita grubego lub wyrostka robaczkowego.
Ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z przebywaniem w dużych skupiskach ludzi takich jak przedszkola, szkoły, internaty, miejsca zbiorowego wypoczynku wakacyjnego.
Infekcja owsicą bardzo łatwo przenosi się także na innych domowników, dlatego bardzo ważne jest zwiększenie higieny w domu.
Materiały
Owsica - ulotka cz.1owsica1.jpg 0.22MB Owsica - ulotka cz.2
owisca_2.jpg 0.22MB