Światowy dzień zdrowia
Światowy Dzień Zdrowia obchodzimy co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie zdrowia publicznego. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Każdego roku motyw przewodni poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego. W bieżącym roku tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia (World Health Day) i zarazem hasłem tegorocznych obchodów jest „Uniwersalny zasięg/dostęp do opieki zdrowotnej” ze szczególnym uwzględnieniem roli systemu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Chodzi o dostęp do opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie, który obejmuje pełne spektrum usług potrzebnych człowiekowi przez całe życie – od promocji zdrowia po profilaktykę, leczenie, rehabilitację i opiekę paliatywną. Jest to kontynuacja ubiegłorocznego tematu Światowego Dnia Zdrowia.
Podstawowa opieka zdrowotna polega na opiece nad ludźmi i pomaganiu im w poprawie stanu zdrowia lub utrzymaniu dobrego samopoczucia, a nie tylko leczeniu określonych chorób lub stanów.
Podstawowa opieka zdrowotna powinna obejmować większość potrzeb zdrowotnych, jakie pojawiają się u ludzi w ciągu całego życia, w tym między innymi usługi takie jak: badania przesiewowe pod kątem różnego rodzaju chorób, szczepienia, informacje na temat tego jak zapobiegać chorobom, leczenie długotrwałe i krótkoterminowe oraz rehabilitację.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, połowa ludzi na całym świecie nie otrzymuje opieki medycznej na miarę swoich potrzeb, a każdego roku ok. 100 milionów osób doświadcza skrajnego ubóstwa z powodu wydatków na zdrowie. Muszą oni wybierać pomiędzy opieką medyczną a jedzeniem, ubraniem lub nawet mieszkaniem.
Zapewnienie powszechnej opieki zdrowotnej jest wyzwaniem dla polityków, pracowników służby zdrowia i każdego z nas. Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia - zdrowie jest prawem człowieka. Każdy człowiek, wszędzie na świecie powinien mieć możliwość uzyskania informacji a także wysokiej jakości usług zdrowotnych (bez trudności finansowych), które są mu niezbędne do dbania o zdrowie własne i swoich rodzin. Obchody Światowego Dnia Zdrowia są także pretekstem do zwrócenia uwagi na znaczenie równości w dostępie do usług medycznych.