26 czerwca - Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii
25.06.2024
26 czerwca obchodzimy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 grudnia 1987 roku, Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii.
Obchody tego wydarzenia mają na celu zwrócenie uwagi na problem używania narkotyków i leków w celu odurzania się. Z punktu widzenia zdrowia publicznego, ta problematyka stanowi duże zagrożenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę dynamikę zmian na „scenie narkotykowej” związaną z szybkim tempem pojawiania się niebezpiecznych substancji psychoaktywnych powodujących ostre zatrucia dzieci i młodzieży, uzależnienia, a nawet zgony.
W Polsce większość akcji i programów na rzecz przeciwdziałania narkomanii jest nadzorowanych i finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Profilaktyką i działaniami na rzecz ograniczania popytu zajmuje się Państwowa Inspekcja Sanitarna, która w każdym roku obejmuje Polaków różnorodnymi formami edukacji prozdrowotnej. Szczególne miejsce w promocji zdrowia zajmuje edukacja młodzieży na temat zagrożeń związanych z zażywaniem nowych narkotyków zwanych potocznie dopalaczami. Wysoka toksyczność oraz nieprzewidywalny skład tych substancji sprawiają, że są one najgroźniejszymi dostępnymi substancjami psychoaktywnymi na rynku, gdzie jednorazowe zażycie może się skończyć zatruciem, a nawet śmiercią.
26 czerwiec to dzień zbiegający się z okresem wakacyjnym, więc Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii nie jest przypadkiem. To wakacje są okresem, który sprzyja, że młodzi ludzie sięgają po raz pierwszy po narkotyki. Na początku jest to traktowane jako dobra zabawa, który może mieć jednak poważne konsekwencje dla zdrowia i życia.
Pamiętajmy, że dzień ten jest okazją do pokazania osobom uzależnionym, że przy wsparciu ze strony bliskich i specjalistów możliwy jest powrót do życia bez narkotyków.
W razie pytań czy pojawiających się problemów dotyczących narkotyków warto skorzystać z pomocy. Gdzie szukać pomocy ?
801 199 990 – Telefon Zaufania Narkomania
801 889 880 – Telefon Zaufania Uzależnienia behawioralne
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży
Pamiętaj !
Jeśli uważasz, że Ty, Twój przyjaciel lub ktoś z rodziny ma problem z narkotykami, natychmiast porozmawiaj z zaufaną dorosłą osobą – rodzicem, trenerem lub nauczycielem.
Pamiętaj, że leczenie jest dostępne i bezpłatne, a uzależnienie jest jednostką chorobową, którą można leczyć.
Leczenie w poradni uzależnień nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego.
Źródło:
- https://800100100.pl/
- https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/
- https://www.gov.pl/web/numer-alarmowy-112/telefon-zaufania-dla-dzieci-i-mlodziezy
- https://www.uzaleznienia.org.pl/telefony-zaufania
Główny Inspektorat Sanitarny
Fotografia: "designed by Freepik"