Ja tylko spróbuję...
09.08.2024
Istotne jest, aby uświadamiać młodych ludzi, że zażywanie narkotyków, alkoholu, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych, palenie papierosów, zawsze wpływa na zdrowie i życie człowieka. Czasem, by przez całe życie nie żałować złej decyzji, wystarczy umieć powiedzieć NIE!
NIE ignorujmy, NIE udawajmy, że nic złego się nie dzieje - rozmawiajmy z dziećmi …
Zażywania dopalaczy
Nie ma charakterystycznych objawów zatrucia dopalaczami (za wyjątkiem zatrucia opioidami!). Pamiętaj, że w zależności od rodzaju zażytej substancji oraz dawki mogą wystąpić różne symptomy:
- nadmierny przypływ energii, pobudzenie psychoruchowe,
- podwyższenie nastroju,
- rozdrażnienie,
- wahanie nastroju,
- zaburzenia świadomości,
- zaburzenia oddechowe do zatrzymania oddechu,
- zwolnienie czynności serca, niskie ciśnienie tętnicze,
- agresja,
- stany depresyjne,
- halucynacje, napady lęku,
- bóle głowy,
- kołatanie serca.
Osoba prezentująca nasilony objaw z przedstawionych wyżej, powinna być poddana stałej, wnikliwej obserwacji. W przypadku podejrzenia, że stan zdrowia osoby po użyciu dopalaczy pogarsza się (progresja objawów) lub gdy jej zachowanie może stanowić zagrożenie dla siebie lub osób trzecich, niezbędne jest wezwanie zespołu ratownictwa medycznego (tel. 112).
Zawsze należy zebrać wywiad od osób znajomych poszkodowanego, np. bawiących się razem w dyskotece, dotyczący rodzaju i ilości zażytych substancji. Powinno się również zabezpieczyć dopalacze i opakowania po nich do badań i dalszego postępowania. Z zasady, nie podejmujemy działań zmierzających do eliminacji trucizny z przewodu pokarmowego (wymuszenie wymiotów).
W przypadku osoby nieprzytomnej, układamy ją w pozycji bezpiecznej (bocznej ustalonej). W przypadku zatrzymania oddechu i krążenia do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego podejmujemy resuscytację.
Z reguły, każda osoba po użyciu środków psychoaktywnych, prezentująca dolegliwości i objawy, zwracające uwagę otoczenia powinna być skonsultowana przez lekarza.
Jak wpływa alkohol na funkcjonowanie organizmu człowieka
Tuż po wypiciu alkohol trafia do żołądka, skąd szybko przedostaje się do krwi a wraz z nią do mózgu, gdzie oddziałuje bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy. Nawet niewielka jego ilość upośledza zdolność racjonalnego myślenia, powoduje szereg zmian w procesie odbioru i przetwarzania bodźców zewnętrznych oraz ma wpływ na różne zachowania, m.in.:
- pogarsza koordynację ruchową – zaburza równowagę;
- zmniejsza szybkość reakcji – wydłuża jej czas;
- rozprasza uwagę – obniża koncentrację, powodując trudności w wykonywaniu kilku czynności jednocześnie;
- powoduje pogorszenie wzroku, a także zawęża i ogranicza pole widzenia;
- powoduje błędną ocenę odległości i prędkości;
- wzmaga senność.
Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Jest przyczyną szeregu dolegliwości, upośledza pracę wątroby i trzustki, powoduje zaburzenia w układzie krążenia, nerwowym, oddechowym oraz trawiennym.
„Nie niszcz sobie serca”. Nadal nie w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, że palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn chorób serca i udaru mózgu w Polsce.
W przypadku osób palących prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę wieńcową i udar mózgu jest dwu- do czterokrotnie wyższe niż wśród niepalących, a u dorosłych narażonych na bierne wdychanie dymu tytoniowego ryzyko zachorowania wzrasta o 25-30%. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca spowodowanych paleniem tytoniu i podkreśla, jak wiele można zyskać natychmiast po zaprzestaniu palenia. „Papierosy niszczą serce – wybierz zdrowie zamiast papierosa”.
POMOC
801 199 990 – Telefon Zaufania Narkomania
801 889 880 – Telefon Zaufania Uzależnienia behawioralne
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży