W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona przeciwsłoneczna

20.06.2024

Słońce stało się symbolem letniego wypoczynku a opalenizna jaką prezentujemy po urlopie jest świadectwem tego, że naprawdę dobrze wykorzystaliśmy wolny czas

Ochrona przeciwsłoneczna

W gorący letni dzień słońce może być groźne nawet, gdy jest za chmurami. Jak się ustrzec przed jego negatywnymi skutkami?

Światło słoneczne jest zarówno dobre, jak i złe dla ludzkiego zdrowia. Słońce daje nam ciepło, pomaga regulować rytm dobowy, umożliwia też wytwarzanie witaminy D, której bardzo potrzebujemy. To zalety słońca. Ale promienie słoneczne mają także szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Dlatego korzystaj ze słońca z umiarem i przestrzegaj kilku zasad bezpieczeństwa.

Kto szczególnie powinien uważać na słońce

Ochrona przed słońcem jest konieczna w każdym wieku. Jednak szczególną ostrożność powinny zachowywać:

  • dzieci – ich skóra jest cieńsza i nie ma tak dużo pigmentu jak skóra dorosłych
  • osoby, które mają: jasną karnację, dużo piegów lub znamion, rude lub blond włosy – ich skóra ma mniej pigmentu niż skóra osób o ciemniejszej karnacji
  • pacjenci po przeszczepach narządów
  • osoby po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej
  • pacjenci przyjmujący leki światłouczulające.

Kiedy słońce szkodzi

Na szkodliwe promieniowanie słoneczne jesteśmy narażeni zawsze, gdy przebywamy na słońcu w słoneczny lub letni dzień. Musimy uważać nie tylko w pełnym słońcu na plaży, ale też podczas pieszych wędrówek w górach czy na placu zabaw w mieście.

Promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze w środku dnia, nawet w pochmurny dzień. Chmury przepuszczają bowiem około połowy promieni słonecznych. Woda, piasek i śnieg odbijają światło słoneczne i zwiększają efekt promieniowania. Promienie słoneczne sięgają również około pół metra do wody, zatem woda przed nimi nie chroni.

Jakie są negatywne konsekwencje

Nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do:

  • oparzenia słonecznego – skóra staje się wówczas czerwona, gorąca i kłuje, mogą też pojawić się pęcherze, które bardzo swędzą, lub wysypka w postaci małych czerwonych kropek; po kilku dniach, gdy objawy oparzenia zaczynają znikać, naskórek zaczyna się łuszczyć i schodzić
  • szybszego starzenia się skóry
  • uszkodzenia komórek, co może prowadzić do nowotworów skóry.

Bezpieczne opalanie – dlaczego jest tak ważne?

Odpowiednie korzystanie z promieni słonecznych niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów. Najważniejszym dla zdrowia jest produkcja witaminy D. Wpływa ona na właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego, budowę kości, a także wspomaga układ krążenia. Dodatkowo przyczynia się do zwiększenia produkcji serotoniny, poprawiając samopoczucie. To dzięki niej mamy lepszy nastrój i jesteśmy mniej narażeni na depresję. Mimo tych wszystkich korzyści, musimy pamiętać, że ekspozycja na słońce niesie za sobą także zagrożenia. Nieodpowiednio zabezpieczona skóra podczas opalania ulega oparzeniom, a także szybciej się starzeje. Najbardziej niebezpiecznymi aspektami ekspozycji na słońce słońcu są odwodnienie, udar, a także nowotwór złośliwy skóry – czerniak.

Filtry do opalania to podstawa

Najważniejszą zasadą, którą należy przestrzegać, chcąc chronić skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania UVB i UVA, jest stosowanie kremów z filtrami. Niezależnie czy wybierasz się do biura, na spacer czy plażowanie, zawsze nałóż krem przed wyjściem z domu. Według specjalistów, należy posmarować ciało preparatem z filtrem od 15 do 30 minut przed wyjściem na słońce. Warto pamiętać, że kremy działają jedynie określony czas, dlatego należy aplikować je na skórę co 2 godziny, a także po każdej kąpieli czy spoceniu się.

Unikaj słońca w godzinach szczytu

Wyjątkowo silne i niebezpieczne promieniowanie ultrafioletowe jest w godzinach między 10:00 a 15:00. Dlatego warto w tym czasie unikać słońca. Jak wykazują eksperci, najlepszymi porami na opalanie się są godziny poranne: 8:00 do 10:00 i popołudniowe: od 15:00 do 18:00.

Chroń znamiona

Istotne jest także zadbanie o znamiona i pieprzyki. Narażenie ich na szkodliwe działanie słońca może doprowadzić do nowotworów skóry. Wybierając się na plażę, najlepiej zasłonić je plastrem lub częścią garderoby. Stosuj także punktowe nakładanie kremów z wysokim filtrem UV – najlepiej 50+. 

Kilka zasad ochrony przed promieniowaniem słonecznym

  1. Stosowanie kremu z filtrem UV – 50+
  2. Noszenie nakrycia głowy
  3. Unikanie aktywności na słońcu między godziną 10 a 14
  4. Zakładanie odzieży w jasnych kolorach zakrywającej ramiona
  5. Ochrona oczu poprzez noszenie okularów z filtrem UV
  6. Stałe obserwowanie swojej skóry i zwracanie szczególnej uwagi na nowe znamiona

Źródło:

Fotografia: "designed by Freepik"

Materiały

UV – niebezpieczny dar od słońca -- strona imgw
{"register":{"columns":[]}}