Światowy dzień nerek
14.03.2024
Światowy Dzień Nerek powstał z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek
Od 2006 roku, rokrocznie w drugi czwartek marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek (World Kidney Day) powstał z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek.
Święto obchodzone w celu podniesienia świadomości na temat znaczenia nerek, chorób z nimi związanych i sposobach ich zapobiegania oraz roli wczesnej diagnostyki. Lekarze ostrzegają, że 95 procent ludzi z chorymi nerkami umiera przedwcześnie z powodu zbyt późnej, bądź niewłaściwej diagnozy. Tymczasem, aby zdiagnozować chorobę nerek wystarczą proste i tanie badania krwi i moczu. Eksperci szacują, że na nerki choruje 4,5 miliona Polaków, choć większość się tego nie domyśla. Nawet uszkodzone w 90% nerki nie dają żadnych charakterystycznych objawów, a zatrzymanie choroby na zaawansowanym etapie jest niemożliwe.
Znaczenie nerek w organizmie
Nerki pełnią kluczową rolę w naszym organizmie, nie tylko filtrując krew i usuwając toksyny, ale również regulując ciśnienie krwi i poziom minerałów. Niestety, choroby nerek często rozwijają się niepostrzeżenie i mogą prowadzić do poważnych komplikacji, w tym do niewydolności nerek.
Wczesne wykrywanie i profilaktyka
Świadomość na temat zdrowia nerek w społeczeństwie jest kluczowa dla wczesnego wykrywania i zapobiegania chorobom nerkowym. Wczesne wykrycie nieprawidłowości może znacząco poprawić jakość życia i zapobiec powikłaniom. Regularne badania, takie jak pomiary ciśnienia krwi, testy na cukrzycę i badania moczu, mogą pomóc w wykryciu problemów na wczesnym etapie.
Problemy z układem moczowym - jaka dieta ?
Leczenie wielu problemów zdrowotnych warto wspierać odpowiednim odżywianiem. Nie bez znaczenia są też płyny - w przypadku chorób nerek czy pęcherza moczowego właśnie napoje odgrywają znaczącą rolę. Pamiętaj, że to, co wskazane dla zdrowego, choremu może szkodzić. Leczenie chorób układu moczowego, podobnie zresztą, jak i niemal wszystkich innych, warto wspierać dietą. Jeśli miewasz infekcje dróg moczowych (problem dotyczy głównie kobiet) lub masz skłonność do tworzenia się złogów, swoje menu koniecznie skonsultuj z lekarzem prowadzącym, urologiem bądź nefrologiem. Pamiętaj, że jedzenie może być lekiem, ale i przeszkodą w powrocie do zdrowia. Dowiedziono tego naukowo. Jest kilka zasad uniwersalnych (te poniżej), warto jednak pomyśleć o indywidualnym jadłospisie i właściwym dawkowaniu cennych produktów.
Niezależnie od typu problemów (choroby nerek, pęcherza, infekcje, złogi), warto ograniczać:
- kawę i mocną herbatę: bo w nadmiarze sprzyjają odwodnieniu,
- mocny alkohol: nie dość, że odwadnia, to jeszcze sprzyja podrażnieniom dróg moczowych. Zarazem piwo pomaga czasem w skutecznym, nieinwazyjnym pozbyciu się drobnych złogów (kamieni) nerkowych. Zapytaj zatem lekarza, czy i w jakich ilościach je pić,
- białko zwierzęce: chociaż zasadniczo jest zdrowym, cennym budulcem, może obciążać nerki. Ustal z lekarzem, ile łącznie białka zwierzęcego (pochodzącego z nabiału i mięsa) możesz bezpiecznie jeść.
Badania profilaktyczne
Najskuteczniejszym sposobem wykrycia problemów z nerkami jest podstawowe badanie profilaktyczne - ogólne badanie moczu. Każdy z nas powinien je wykonać raz w roku. Można poprosić o badanie u lekarza rodzinnego. Warto także zrobić USG jamy brzusznej ze szczególnym uwzględnieniem nerek. Badanie takie pozwoli ocenić ich stan. Taka diagnostyka pozwoli wykryć problemy nie tylko z nerkami, lecz także wskazać inne choroby, na przykład przerośniętą prostatę czy chorobę nowotworową szyjki macicy.
Mocz warto też kontrolować samemu na co dzień - sprawdzać jego konsystencję, przejrzystość, zapach, a także zwracać uwagę na częstotliwość jego oddawania - czy całodobowy rytm opróżniania nie jest czasem zaburzo-ny. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej od razu zgłosić się do lekarza.
Styl życia
Aby nasze nerki i układ moczowy pracowały jak należy, zwróćmy uwagę na styl życia, jaki prowadzimy. Ogromne znaczenie ma dieta. Niezależnie od typu problemów układu moczowego - choroby nerek, pęcherza, infekcje - warto ograniczać produkty, których spożycie może źle wpływać na nasze nerki.
Źródło:
Fotografia: "designed by Freepik"