Zadania
- Nadzór sanitarny nad warunkami zdrowotnymi środowiska pracy oraz utrzymaniem należytego stanu higienicznego zakładów pracy w celu zapobiegania powstawaniu chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami pracy.
- Nadzór nad przestrzeganiem przez podmioty i osoby wprowadzające do obrotu
i stosujące w działalności zawodowej substancje chemiczne i ich mieszaniny, przepisów ustawy o substancjach chemicznych i ich mieszaninach oraz innych aktów prawnych
w tym zakresie. - Nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy o produktach biobójczych w zakresie wprowadzania do obrotu produktów biobójczych i substancji czynnych przeznaczonych do stosowania w produktach biobójczych oraz ich stosowania w działalności zawodowej.
- Nadzór nad szkodliwymi dla zdrowia czynnikami biologicznymi w środowisku pracy oraz ochroną zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki.
- Nadzór nad substancjami, mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi
o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy, - Nadzór nad warunkami i ograniczeniami wprowadzania do obrotu i stosowania
środków powierzchniowo czynnych i detergentów zawierających środki powierzchniowo czynne określonych przepisami w sprawie detergentów. - Nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy przy przygotowywaniu, podawaniu
i przechowywaniu leków cytostatycznych w podmiotach leczniczych. - Nadzór nad warunkami bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest.
- Nadzór nad przestrzeganiem ustawowego zakazu wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych.
- Prowadzenie postępowania administracyjno-egzekucyjnego w nadzorowanych obiektach.
- Prowadzenie spraw dotyczących chorób zawodowych i wydawania decyzji.
- Sporządzanie ocen, informacji i wystąpień w zakresie zagrożeń środowiska pracy
z uwzględnieniem chorób zawodowych dla miasta i powiatu lubińskiego. - Udział w szkoleniach organizowanych przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną we Wrocławiu oraz inne.
- Współpraca z innymi komórkami organizacyjnymi Stacji i organami samorządu
i administracji państwowej w zakresie zagadnień higieny pracy. - Rozpatrywanie odwołań/zażaleń, wniosków i interwencji w zakresie działalności Sekcji Higieny Pracy.
- Nadzór nad podmiotami gospodarczymi w zakresie wytwarzania, wprowadzania do obrotu,
udostępniania na rynku oraz stosowania w działalności zawodowej produktów kosmetycznych