Bezpieczny i Zdrowy Wypoczynek Letni
27.06.2024
W okresie wakacyjnym pracownicy Oddziału Promocji Zdrowia starają się dotrzeć do jak największej grupy dzieci i młodzieży przebywających w placówkach wypoczynku letniego z edukacją na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Edukacja organizowana jest każdego roku w ramach akcji Bezpieczny i Zdrowy Wypoczynek Letni.
Cele akcji:
- Propagowanie zasad bezpiecznego wypoczynku;
- Popularyzacja wiedzy nt. właściwych i bezpiecznych zachowań w miejscach publicznych, na drogach, w lasach i nad wodą;
- Uświadomienie ryzykownych zachowań w czasie kąpieli wodnych i słonecznych;
- Podnoszenie wśród dzieci i młodzieży odpowiedzialności za własne zdrowie;
- Pogłębienie wiedzy na temat zapobiegania ukąszeniom przez kleszcze, profilaktyki zatruć pokarmowych w tym grzybami, wścieklizny, bąblowicy oraz zapobiegania wypadkom i urazom.
W ramach akcji Bezpieczny i Zdrowy Wypoczynek Letni prowadzone są następujące działania:
- Narady/instruktaże z kierownikami i wychowawcami kolonii i półkolonii;
- Poradnictwo podczas spotkań indywidualnych;
- Edukacja dzieci i młodzieży poprzez: pogadanki, instruktaże, pokazy, rozmowy indywidualne, prezentacje multimedialne;
- Konkursy i quizy wiedzy;
- Ekspozycje wizualne;
- Dystrybucje materiałów edukacyjnych;
- Prowadzenie kampanii edukacyjnej w mediach społecznościowych PSSE w Lublinie (Facebook) oraz na stronie internetowej.
Przykłady tematyki podejmowanej podczas działań edukacyjno - informacyjnych:
1) Profilaktyka chorób sezonu letniego (odkleszczowego zapalenia opon mózgowych
i mózgu, boreliozy, bąblowicy, wścieklizny, szkodliwości nadmiernej ekspozycji słonecznej i promieniowania ultrafioletowego /UV/).
Podczas wycieczek do lasu należy przypominać o konieczności zachowania ostrożności w kontaktach ze zwierzętami, prawidłowego ubioru, używania preparatów odstraszających owady, kontrolowania całego ciała po powrocie do domu. Nie należy spożywać owoców typu borówki lub jagody, które nie zostały dokładnie umyte pod bieżącą wodą. Bardzo istotne są zalecenia dotyczące postępowania podczas upałów – unikanie przebywania na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia (od 11.00 do 16.00), chłodzenia i regularnego nawadniania organizmu.
2) Profilaktyka zatruć pokarmowych, w tym grzybami.
Należy pamiętać o dokładnym sprawdzaniu terminów przydatności do spożycia umieszczonych na opakowaniach produktów, unikać żywności zawierającej surowe jaja. Szybko psujące się produkty przechowywać tylko w warunkach chłodniczych. Owoce i warzywa myć dokładnie przed spożyciem, unikać picia nieprzegotowanej wody z kranu lub studni. Należy również bezwzględnie unikać spożywania grzybów, co do których nie mamy pewności, że są jadalne.
3) Promocja zdrowego stylu życia wolnego od nałogów, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki używania środków psychoaktywnych, a także alkoholu, narkotyków, nikotyny, e-papierosów.
Wakacje, to czas wyjazdów na kolonie, obozy, przebywania w grupach rówieśniczych oraz zawiązywania nowych znajomości. Należy zwracać uwagę na problem zażywania dopalaczy. Jasno i w przystępny sposób informujemy przystprzede wszystkim na problem zażywania środków zastępczych (tzw. dopalaczy). Jasno i w przystępny sposób informujmy podopiecznych o skutkach i tragicznych konsekwencjach jakie powoduje ich zażywanie. Pamiętajmy, że okres wakacyjny i czas relaksu sprzyjają zachowaniom ryzykownym u młodzieży.
4) Promocja racjonalnego odżywiania i podkreślenie znaczenia aktywności fizycznej oraz dbania o odpowiednią ilość snu.
Niezbędna jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków poprzez promowanie zasad zbilansowanej diety i uświadomienie znaczenia aktywności fizycznej w celu zapobiegania nadwadze i otyłości. Należy spożywać produkty z różnych grup żywności, tzn. dbać o urozmaicenie posiłków, tak aby codziennie dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Dzieci i młodzież powinni aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu przynajmniej godzinę dziennie. Duże znaczenie ma również odpowiednia ilość snu, który pozwala zregenerować cały organizm, a także ma wpływ na pracę układu odpornościowego.
5) Promocja i troska o higienę osobistą w celu wyeliminowania chorób przewodu pokarmowego: profilaktyki chorób zakaźnych.
Realizacja edukacji w tym zakresie powinna dotyczyć przede wszystkim przypominania uczestnikom o konieczności przestrzegania podstawowych zasad higieny osobistej, zasłaniania ust podczas kichania i kaszlu, a także unikania ryzykownych zachowań takich jak: picie z jednej butelki, używanie wspólnych sztućców, wspólne jedzenie kanapek, lodów itp.