W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepien 2021

26.04.2021

europejski tydzień szczepien 2021

Europejski Tydzień Szczepień: 26 kwietnia – 2 maja 2021

Europejski Tydzień Szczepień (European Immunization Week - EIW) w tym roku promuje podstawowe przesłanie, iż szczepienia są niezbędne do zapobiegania chorobom oraz do ochrony życia. Obecna sytuacja związana z epidemią SARS-CoV-2 uwidoczniła, jak ważna jest profilaktyka oraz zapewnienie ochrony przed chorobami zakaźnymi. Tegoroczne obchody przypadają na czas od  26 kwietnia do 2 maja a ich hasło przewodnie brzmi:  „Zapobiegać. Ochraniać. Uodporniać”

Od samego początku Europejski Tydzień Szczepień jest jedną z najbardziej widocznych kampanii zdrowia publicznego w regionie europejskim, której celem jest podniesienie świadomości znaczenia szczepień ochronnych wśród rodziców i opiekunów, pracowników służby zdrowia, polityków, decydentów oraz mediów.

WHO Europe koordynuje kampanię Europejskiego Tygodnia Szczepień, do którego zaproszone są wszystkie państwa członkowskie z regionu europejskiego, a także tacy partnerzy jak: Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). EIW do grona swoich ambasadorów zaprasza wybitnych ekspertów, naukowców, którzy swoim autorytetem oraz doświadczeniem mogą wpłynąć na zmianę świadomości oraz postaw społecznych. Na poziomie regionalnym inicjatywa ma poparcie WHO, Patronki Europy, Jej Królewskiej Mości Koronnej Księżniczki Marii, księżnej Danii.

Europejski Tydzień Szczepień jest organizowany w połączeniu ze Światowym Tygodniem Szczepień, który przypada na 24-30 kwietnia br.

Budowanie długofalowego zaufania do szczepień jest jednym z najistotniejszych zagadnień zdrowia publicznego, a ich realizacja leży w szeroko pojętym interesie społecznym. W kampanię informacyjną Europejskiego Tygodnia Szczepień włącza się  Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach  poprzez promowanie szczepień, jako przełomowego osiągnięcia medycznego.

W 2017 roku Instytut Ochrony Zdrowia powołał Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, jako niezależną platformę ekspertów medycznych, klinicystów, osób związanych ze światem nauki oraz przedstawicieli organizacji pacjentów. Celem Porozumienia jest kształtowanie merytorycznej dyskusji nt. szczepień ochronnych oraz dotarcie do opinii społecznej, rodziców i osób odpowiedzialnych za tworzenie systemu ochrony zdrowia w Polsce z przekazem opartym o fakty naukowe oraz zgodnych z europejskimi standardami.

Eksperci Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach podjęli dyskusję w obszarze wspierania immunizacji na wszystkich etapach życia tj. szczepienia dzieci, w tym aktualizacji kalendarza szczepień, a także stworzenia kalendarza szczepień osób dorosłych, biorąc pod uwagę kliniczne i epidemiologiczne grupy ryzyka. Ważną kwestią, jest problem niskiego zaangażowania personelu medycznego w rekomendację szczepień ochronnych. Epidemia SARS-CoV-2 rozpoczęła szeroką dyskusję w obszarze szczepień i niewątpliwie przyczyniła się do zwiększenia świadomości zarówno zagrożeń wynikających z zachorowań, jak również korzyści wynikających ze szczepień, zwłaszcza tych populacyjnych. W czasie Europejskiego Tygodnia Szczepień prowadzona będzie kampania informacyjna dot. szerzenia wiedzy na temat szczepień ochronnych, ich skuteczności, profilaktyki zdrowotnej.

{"register":{"columns":[]}}