Bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin.
10.01.2024
W związku z przypadkami śmiertelnych zatruć u ludzi środkami ochrony roślin przeznaczonymi do zwalczania metodą fumigacji owadów i gryzoni, a także grzybów, bakterii i wirusów, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mogilnie informuje o konieczności zachowania ostrożności przy ich stosowaniu.
Jednocześnie przypomina, że mogą one zawierać składniki wysoce szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi, dlatego ważne jest, aby używać tych produktów zgodnie z przeznaczeniem określonym przez producenta i wyłącznie w sposób zgodny z umieszczonymi na etykiecie instrukcjami i zaleceniami. Przed zastosowaniem tych środków należy przeczytać instrukcję użycia i ściśle się do niej stosować.
Środki te nie powinny być składowane w nieprzystosowanych do tego miejscach. W żadnym wypadku nie należy wyrzucać ich do śmieci zmieszanych czy innych nieuprawnionych miejsc, ponieważ może do doprowadzić do zatrucia przypadkowych osób.
Wiele produktów z tej grupy jest przeznaczonych wyłącznie do użycia przez osoby posiadające specjalne uprawnienia. Informacja o takich wymaganiach znajduje się na etykiecie produktu. Używanie tych środków przez osoby nieprzeszkolone, bez zabezpieczenia w środki ochrony indywidualnej, jest nielegalne i może stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia.
Utylizacja zużytych opakowań
Otwarte lub rozszczelnione opakowania na środki ochrony roślin, są zagrożeniem dla zdrowia. Powinny zostać przekazane jako odpad niebezpieczny do utylizacji upoważnionym do odbioru podmiotom. Opakowań po środkach ochrony roślin nie należy wyrzucać do pojemników na odpady komunalne, nie wolno ich palić, a tym bardziej wywozić do lasu. W żadnym wypadku opakowań nie należy wykorzystywać do przechowywania innych substancji czy płynów.
Opakowania po środkach ochrony roślin to odpady niebezpieczne, które winny być unieszkodliwione w odpowiedni sposób. Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 13 czerwca 2013r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2024r., poz. 927) użytkownik ma obowiązek zwrotu opakowań po środkach ochrony roślin sklasyfikowanych jako niebezpieczne do sklepu, hurtowni lub pozostawienia ich w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK).
PSZOK ma obowiązek przyjmowania odpadów niebezpiecznych w postaci środków ochrony roślin, pochodzących z gospodarstw domowych.
Natomiast odpady te pochodzące z działalności gospodarczej powinny być przekazane do podmiotów, które posiadają stosowne zezwolenia na zbieranie takich odpadów.
INFORMACJA - SYSTEM ZBIÓRKI OPAKOWAŃ PROR
W Polsce działa system zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR), które zrzesza firmy produkujące środki ochrony roślin i wprowadzające je na polski rynek. System zbiórki opakowań finansowany jest w całości ze środków producentów i importerów, wprowadzających środki ochrony roślin na rynek i umożliwia on bezpłatne pozbycie się pustego opakowania po środku ochrony roślin, nawozie czy produktach biobójczych.
Etykieta każdego środka ochrony roślin informuje o niebezpieczeństwie lub zagrożeniach, jakie mogą one stwarzać, wskazując jednocześnie na sposób postępowania z opakowaniem
Do punktów sprzedaży oddajemy jednostkowe opakowania plastikowe i szklane oraz torebki foliowe i papierowe po środkach ochrony roślin.
W ramach Systemu PSOR odbierane są opakowania po środkach ochrony roślin toksycznych i bardzo toksycznych dla organizmów wodnych lub ludzi oraz opakowania po innych środkach niebezpiecznych, wykorzystywanych w rolnictwie, np. nawozach, adiuwantach, produktach biobójczych, oznaczone minimum jednym z piktogramów:
Oznaczenia na opakowaniach po środkach ochrony roślin
Puste opakowania po środkach ochrony roślin można bez opłat oddać do punktu sprzedaży, który przekaże je profesjonalnej firmie zajmującej się utylizacją odpadów. Nie musi to być ten sam punkt, w którym dokonaliśmy zakupu. Opakowanie można oddać do dowolnego sklepu, który uczestniczy w Systemie PSOR. Nie ma konieczności okazywania paragonu czy też faktury. Punkty odbioru można wyszukać poprzez stronę: http://systempsor.pl/punkty-odbioru/.
Źródła informacji: