Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy
18.01.2024
Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet.
JAKIE SĄ CZYNNIKI RYZYKA ROZWOJU RAKA SZYJKI MACICY?
- przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
- wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego
- wielu partnerów płciowych
- wiele porodów
- wieloletnie palenie papierosów
Trwałe zakażenie HPV szyjki macicy, jeśli nie jest leczone, jest przyczyną 95% przypadków raka szyjki macicy. Zwykle potrzeba 15–20 lat, aby nieprawidłowe komórki przekształciły się w raka, ale u kobiet z osłabionym układem odpornościowym, na przykład nieleczonym wirusem HIV, proces ten może być szybszy i zająć 5–10 lat.
Szczepienie to bardzo skuteczny sposób zapobiegania zakażeniu HPV, rakowi szyjki macicy i innym nowotworom wywołanym HPV. Cytologiczne badania przesiewowe pozwalają wykryć chorobę szyjki macicy, która leczona zapobiega również rakowi szyjki macicy. W każdym wieku, w którym występują objawy lub wątpliwości, wczesne wykrycie, a następnie szybkie leczenie wysokiej jakości może wyleczyć raka szyjki macicy.
CHCESZ UNIKNĄĆ RAKA SZYJKI MACICY - KORZYSTAJ Z BADAŃ CYTOLOGICZNYCH I ZASZCZEP SIĘ!
SZCZEPIENIA
Drogą zakażenia HPV są kontakty seksualne. Szczepionka ma chronić przed zakażeniem wirusem, dlatego szczepienie powinno zostać przeprowadzone w okresie poprzedzającym inicjację seksualną. Większość zakażeń HPV ma charakter bezobjawowy i przemijający. U niektórych osób nie dochodzi do samoistnego usunięcia wirusa i wtedy zakażenie może w kolejnych latach prowadzić do procesu powstania nowotworu i wywołać m.in. raka szyjki macicy. Szczepienie przeciw HPV zalecane jest wszystkim dziewczętom i chłopcom w wieku powyżej 9 lat, najczęściej zalecenia dotyczą dziewcząt i chłopców w wieku 11–13 lat. Osoby dorosłe też mogą być szczepione, ale korzystniejsze jest szczepienie wykonane u nastolatków.
BADANIE CYTOLOGICZNE
Badanie cytologiczne pozwala wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie – jeszcze w momencie powstania stanów przedrakowych, które są wyleczalne w 100%! Badania dowodzą, że 1,5- 2% rozmazów cytologicznych jest nieprawidłowych i wymaga dalszej diagnostyki. Stany przednowotworowe rzadko dają objawy, dlatego ważne są regularne badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy, nawet jeśli zostałaś zaszczepiona przeciwko HPV. Raka szyjki macicy można wyleczyć, jeśli zostanie zdiagnozowany i leczony na wczesnym etapie choroby. Rozprzestrzenia się również bardzo wolno, co zwiększa szanse na wyleczenie.
Dowedz się więcej:
EUROPEJSKI TYDZIEŃ WALKI Z RAKIEM SZYJKI MACICY
Obchodzony jest w przedostatni tydzień stycznia. Wykorzystujemy ten tydzień do szerzenia świadomości na temat raka szyjki macicy i jego skutków. Długotrwałe narażenie na niektóre typy HPV może być główną przyczyną raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest uleczalny, jeśli zostanie wcześnie wykryty. Wszystko, co musimy zrobić, to wykonać badania i rozpocząć leczenie, zanim rak się rozwinie.
Dowiedz się więcej:
Materiały
Profilaktyka raka szyjki macicyprofilaktyka_raka_szyjki_macicy_Ulotka.pdf 5.49MB https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-szyjki-macicy