Ogólnopolski Dzień Tornistra - 01.10. 2024
01.10.2024
Ogólnopolski Dzień Tornistra to akcja edukacyjna, która ma na celu zwrócenie uwagi rodzicom, uczniom i nauczycielom na zjawisko przeciążonych plecaków.
Przeciążone tornistry to temat, który pojawia się w przestrzeni publicznej wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
W tornistrach uczniów możemy znaleźć wszystko to, co lubią, co wydaje im się potrzebne i ważne, m.in. słowniki, pamiętniki, zabawki, gry. Dzieci często nie zdają sobie sprawy z tego, że każda dodatkowa rzecz w plecaku, to zbędny i szkodliwy ciężar.
Zbyt ciężki tornister może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, skutkiem czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa czyli skolioza, a duże ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Skutki wad postawy, które dziecko nabyło w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku zwyrodnieniami kręgosłupa i stawów, nieprawidłowościami w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych oraz bólami kończyn. Nabyte przez dzieci wady postawy, które zmieniają statykę kręgosłupa skutkują na całe życie.
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka.
Rodzicu, o czym warto pamiętać:
Tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, posiadać równe, szerokie szelki, których długość umożliwi uczniowi jego swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie plecaka do pleców. Dodatkowo powinien posiadać zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.
Dyrektorze, o czym warto pamiętać:
Zapewnij uczniom bezpieczne i higieniczne warunki do edukacji oraz zatroszcz się o właściwe dostosowanie miejsca nauki dla ucznia. Zadbaj o możliwość bezpiecznego przechowywania podręczników i materiałów edukacyjnych w szkole.
Zapewnij prawidłowy rozkład zajęć lekcyjnych, w tym równomierne obciążenie zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia. Stwórz odpowiednie warunki do aktywności fizycznej oraz promuj aktywność fizyczną uczniów.
Nauczycielu, o czym warto pamiętać:
Uświadamiaj uczniów i rodziców, że waga plecaka ma znaczenie. Przekazuj dzieciom i ich opiekunom rzetelną wiedze na temat profilaktyki wad postawy. Pamiętaj o tym, że praca domowa jest ważna, ale uczeń musi mieć również czas na odpoczynek i realizowanie swoich pasji. Zwróć uwagę na właściwe nawyki ruchowe dziecka, w tym zachowanie symetrii ciała przy wykonywaniu czynności ruchowych i statycznych (np. właściwą pozycję podczas lekcji).
Uczniu, o czym warto pamiętać:
Dbaj o swoje zdrowie. Nie przeciążaj tornistra! Każda dodatkowa rzecz w twoim plecaku to ciężar zbędny i szkodliwy. Waga plecaka ma wpływ na twoje zdrowie, pozbądź się z niego wszystkich zbędnych przedmiotów: zabawki, sprzęty elektroniczne, książki i zeszyty potrzebne w innym dniu tygodnia, itp. Naucz się prawidłowo pakować swój tornister; dobre ułożenie przedmiotów w plecaku pozwoli na równomierne zapakowanie wszystkich rzeczy.
Bądź aktywny; korzystaj z zajęć sportowych, zarówno w szkole, jak i po lekcjach.
Materiały
Zalecenia GIS dot. tornistraZalecenia_GIS_dot_tarnistra.jpg 1.18MB Wskazówki dla dyrektora
Wskazówki_dla_dyrektora.jpg 0.16MB Wskazówki dla nauczyciela
Wskazówki_dla_nauczyciela.jpg 0.15MB Wskazówki dla rodzica
Wskazówki_dla_rodzica.jpg 0.15MB Wskazówki dla ucznia
Wskazówki_dla_uczniauczeń.jpg 0.14MB