Projekt - Partnerstwo na rzecz oceny ryzyka związanego z chemikaliami (PARC 2022-2029)
05.08.2024
PARC (Partnerstwo na rzecz oceny ryzyka związanego z chemikaliami z ang. The European Partnership for the Assessment of Risks from Chemicals) to wspólne przedsięwzięcie 30 krajów, w tym Polski i 3 agencji europejskich (EEA, ECHA, EFSA), finansowane przez rządy naszych krajów oraz program Komisji Europejskiej „Horyzont Europa”. Projekt ma celu opracowanie metod oceny ryzyka chemicznego nowej generacji w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska.
Ludzie są narażeni na działanie złożonej mieszaniny chemikaliów przez całe swoje życie. Chemikalia te można znaleźć w środowisku, produktach konsumenckich, żywności i wodzie pitnej oraz w miejscach pracy. Projekt badawczy pod tytułem „Partnerstwo na rzecz oceny ryzyka związanego z chemikaliami” (The European Partnership for the Assessment of Risks from Chemicals, skrót z ang. PARC) ma na celu analizę narażenia ludzi na takie chemikalia i związanego z tym ryzyka dla zdrowia poprzez wykorzystanie biomonitoringu człowieka.
Biomonitoring człowieka polega na pobieraniu próbek od ludzi, np. powietrza, krwi, włosów, śliny lub moczu i mierzeniu poziomów wskaźników substancji chemicznych, które są przedmiotem zainteresowania. W miejscach pracy biomonitoring człowieka może informować nas o potrzebie zmniejszenia narażenia. Wyniki zostaną wykorzystane, w stosownych przypadkach, do wspierania decydentów politycznych w podejmowaniu decyzji dotyczących wprowadzenia lub dostosowania odpowiednich przepisów i interwencji w celu bezpiecznego zarządzania chemikaliami i ochrony zdrowia ludzkiego w Europie.
Więcej informacji na temat całego projektu można znaleźć na stronie internetowej PARC.
Materiały
Zał. 1INFORMACJE_DLA_FIRM_UCZESTNICZĄCYCH_W_PROJEKCIE_PARC-BADANIE_DOTYCZĄCE_GOSPODARKI_ODPADAMI_ELEKTROODPADY_I_PLASTIK.PDF 0.35MB Zał. 2
INFORMACJA_DLA_UCZESTNIKÓW_PROJEKTU_PARC_-_BADANIE_DOTYCZĄCE_GOSPODARKI_ODPADAMI_ELEKTROODPADY_I_PLASTIK.PDF 0.32MB