W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepienia przeciwko COVID-19 - ważne informacje

na zdjęciu widnieje fiolka ze szczepionką, starsze małżeństwo przytulające się, małżeństwo z malutkim dzieckiem, na środku grafiki duże logo #Szczepimy się

Od kiedy mogę się zaszczepić?

21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BionTech. Kilka godzin wcześniej decyzję o zatwierdzeniu szczepionki podjęła Europejska Agencja Leków.

Szczepionki dla grupy 0

Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia. Tego samego dnia szczepienia zaczęły się również w większości państw UE 

Z kolei 28 grudnia rozpoczęła się szeroka dystrybucja szczepionki przeciwko COVID-19. Tego dnia do Polski przyleciało 300 tysięcy dawek.

Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) sa przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Szczepionki dla kolejnych grup

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się prawdopodobnie już 15 stycznia 2021 r. Procedura będzie prosta i bezpieczna.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

 

Gdzie mogę się zaszczepić?

Zależy nam na łatwym dostępie do szczepionki. Obecnie ustalamy punkty szczepień. Wkrótce znajdziesz tu mapę z miejscami, w których będziesz mógł się zaszczepić.

Szczepienia będą dostępne między innymi w:

  • placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej,
  • innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej),
  • mobilnych zespołach szczepiących,
  • centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych. 

15 stycznia 2021 r. planowane jest rozpoczęcie zapisów na szczepienia.

Do 11 grudnia 2020 r. trwał nabór podmiotów leczniczych zainteresowanych udziałem w narodowym programie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Jego celem było uruchomienie punktu szczepień w każdej gminie. Z kolei w aglomeracjach i dużych miastach przewidziano dodatkowe lokalizacje w szpitalach rezerwowych. 

Zakwalifikowane do udziału w programie zostaną podmioty, które wypełniły online formularz zgłoszeniowy i spełniły przewidziane wymagania. Następnie, w zależności od tego, ile podmiotów zgłosi deklarację uczestnictwa w programie, podjęta zostanie decyzja, ile szpitali rezerwowych zostanie wykorzystane w aglomeracjach jako masowe punkty szczepień.

Wkrótce opublikujemy mapkę z punktami pobrań i szczepień.

Szczepienia medyków i personelu placówek medycznych

Personel medyczny i niemedyczny szpitali i placówek medycznych (w tym aptek) będzie mógł się zaszczepić przed akcją szczepienia społeczeństwa w tzw. szpitalach węzłowych. 

Do 14 stycznia 2021 r. szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym.

 

Więcej informacji na temat szczepień i szczepionki przeciw COVID-19 znaleźć można na: gov.pl/szczepimysie

{"register":{"columns":[]}}