Wszawica
Pedikuloza
Wszystko o wszawicy
Niepokojącym symptomem, który może świadczyć o rozwijającej się wszawicy, jest uporczywe swędzenie głowy. Możliwe jest również zaczerwienienie skóry głowy, zwłaszcza za uszami i na linii włosów oraz występowanie w tych okolicach niewielkich ranek.
Dorosłe wszy mają brunatnobiałą lub szarą barwę – dlatego dość trudno je dostrzec na pierwszy rzut oka. Szukać należy ich przede wszystkim za uszami, na potylicy, w ciemieniowej okolicy głowy oraz na skroniach. Najlepszym sposobem na ich znalezienie, jest dokładne czesanie pod włos – wtedy łatwiej ujrzymy pełzające po skórze owady. Przyczepione do nasady włosów gnidy (jaja) mają barwę szarobiałą, są wielkości ziarenka soli lub sezamu. Cykl życia wszy wynosi 32-35 dni. Z gnid wylęgają się nimfy (larwy), które w połowie cyklu są już zdolne do rozmnażania i składania nowych jaj.
Leczenie wszawicy
Leczenie wszawicy wymaga zastosowania specjalnych preparatów, które są dostępne bez recepty. Są to z reguły środki, które nakłada się lub wciera w suche włosy. Rozróżnia się kilka rodzajów tego typu produktów. Należą do nich:
- preparaty silikonowe (cyklometikon-5 lub dimetikon),
- preparaty chemiczne (benzoesan benzylu lub permetryna),
- preparaty ziołowe (kwas octowy, etanol, olejki eteryczne, nalewka np. piołunowa).
Po ich użyciu należy dokładnie wyczesać martwe gnidy, nimfy i wszy. Niezbędny jest do tego grzebień do włosów o gęstych i długich ząbkach, taki jak wyczeska CICHO wSZA. Kuracja wszawicy powinna objąć wszystkich domowników oraz osoby, które mogły być narażone na zarażenie wszami, poprzez kontakt fizyczny lub używanie wspólnych grzebieni, gumek czy nakryć głowy.
W leczeniu wszawicy zalecana jest z reguły terapia dwustopniowa, po kilku dniach należy ponownie zaaplikować preparat przeciw wszom. Nową metodą jest stosowanie gumek do włosów i plastrów przeciw wszom CICHO wSZA, które zawierają specjalne olejki eteryczne odstraszające wszy, całkowicie bezpieczne dla zdrowia.
Dezynfekcja otoczenia
Oprócz stosowania specjalnych preparatów, w czasie leczenia wszawicy dobrze jest dokładnie posprzątać otoczenie.
Dlatego należy wyprać ubrania, pościel, koce czy pluszowe zabawki, które były narażone na kontakt ze wszami. Trzeba to zrobić w temperaturze minimum 60°C. Można ewentualnie wyprać rzeczy w pralni chemicznej i wyprasować je z użyciem funkcji parowania. Grzebienie, spinki czy szczotki do włosów należy wygotować lub wyrzucić. Poza tym miejsce przebywania zarażonej osoby trzeba dokładnie wysprzątać i odkurzyć – włącznie z fotelami i kanapami. Taka dezynfekcja otoczenia jest całkowicie wystarczająca. Następnie pozostaje jedynie systematyczna profilaktyka, aby więcej już nie mierzyć się z tym nieprzyjemnym problemem.
Materiały
Wszystko o wszawicywszawica_BROSZURA_A5-1-1-1-1.pdf 2.51MB Stanowisko MZ ws wszawicy
Stanowisko_MZ_ws_wszawicy.pdf 0.23MB Wystąpienie do szkół i przedszkól w sprawie wszawicy
Wystąpienie_do_szkół_i_przedszkól_w_sprawie_wszawicy_.pdf 0.18MB Stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące profilaktyki i zwalczania wszawicy
Stanowisko_Głównego_Inspektora_Sanitarnego_dotyczące_profilaktyki_i_zwalczania_wszawicy.pdf 0.62MB Ulotka - wszystko o wszawicy
wszawica_ULOTKA_A5.pdf 0.34MB