Szczepienia przeciw COVID-19: do końca 2021r. Polska ma zapewnione 85mln dawek szczepionki
Polska wykorzystuje wszystkie dawki szczepionki, które do nas docierają. To, jak szybko będzie przebiegał proces szczepień, zależy przede wszystkim od dostępności szczepionek i jej dostaw, które gwarantuje producent. W ramach przygotowanego przez nas systemu moglibyśmy wykonywać znacznie więcej szczepień. Problemem jest dostępność dawek, z czym borykają się wszystkie państwa Unii Europejskiej. Łącznie Polska zamówiła 85 mln dawek szczepionki – z czego 25 mln z puli dawek dodatkowych.
Zamówienia na szczepionki – łącznie 85 mln dawek dla Polski do końca 2021 r.
Do końca 2021 r. Polska ma zapewnione 85 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19.
Początkowo zamówiliśmy 60 mln dawek szczepionki na podstawie umów z firmami: Astra Zeneca, J&J, Moderna, Pfizer/BioNTech (pierwsza umowa), CureVac.
Następnie skorzystaliśmy z puli dawek dodatkowych Pfizer/BioNTech w ramach zamówienia z 29 grudnia 2020 r., jak i w ramach drugiej umowy z firmą Pfizer/BioNtech, której zawarcie Komisja Europejska ogłosiła 6 stycznia 2021 r. W ramach dodatkowych umów zamówiliśmy kolejne 25 mln dawek szczepionek. Zgodnie z zobowiązaniami producenta, szczepionki będą dostarczane od II kwartału 2021 r. (z określoną liczbą dostaw w ujęciu na każdy kwartał).
Ze względu na dostawy dopiero na przełomie 2021 i 2022 r., Polska nie potrzebowała kolejnych dawek szczepionki firm Moderna i Pfizer. To zamowienie nie zmieniłoby nic w procesie szczepień populacyjnych w 2021r.
Harmonogram będzie na bieżąco aktualizowany na podstawie informacji od producentów.
Duże zapotrzebowanie na szczepionki w całej UE
Wszystkie kraje Unii Europejskiej zmagają się ze zbyt dużym zapotrzebowaniem na szczepionki w porównaniu do ich obecnej dostępności. Ten problem dotyczy również Polski. Przygotowany przez Polskę proces szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień umożliwia znacznie szybsze szczepienia, niż ma to obecnie miejsce.
W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 5 tys. punktów szczepień. W sytuacji, gdyby nie występowały problemy z dostępnością oraz dostawą szczepionek, do końca marca moglibyśmy zaszczepić ok. 11 mln osób.
- Ostatnia modyfikacja:
- 28.01.2021 13:21 Piotr Nyderek
- Pierwsza publikacja:
- 28.01.2021 13:21 Piotr Nyderek