Wichura - jak się zachować?
05.07.2024
Prędkości wiatru
Wiatr wiejący z prędkością do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura (wiatr wiejący do 102 km/h) może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami i łamać słupy energetyczne. Natomiast wiatr wiejący powyżej 103 km/h może powodować zagrożenie życia.
Wiatr jako poziomy ruch powietrza jest wynikiem gradientu ciśnienia, siły tarcia i siły odśrodkowej. Wiatr powstaje w wyniku różnicy ciśnień pomiędzy sąsiednimi obszarami. W skali lokalnej mogą powstawać różne typy wiatru wynikające z cyrkulacji lokalnej, takie jak wiatry dolinne, wiatr halny, bryza morska. Im większa różnica temperatury i mniejsza odległość pomiędzy oboma obszarami, tym wiatr jest silniejszy, a w skrajnych warunkach tworzą się wiry, czyli trąby powietrzne.
Trąba powietrzna
Trąba powietrzna to rodzaj małoskalowego wiru powietrznego (tornado, trąba lądowa, trąba wodna, zjawisko gustnado) pod postacią wirującej kolumny powietrza. W miejscach, gdzie ciepłe i wilgotne powietrze styka się z chłodnym i suchym, tworzą się warunki do powstawania niebezpiecznych zjawisk na kuli ziemskiej – trąb powietrznych.
Aby powstała trąba powietrzna, musi wystąpić silny powietrzny prąd wznoszący. Powstaje on przy zderzeniu mas powietrza znacznie różniących się temperaturą i wilgotnością. Początkowo wir tworzy się w osi poziomej, by z czasem przyjąć orientację pionową. Łączy on wtedy podstawę chmury Cumulonimbus (w wyjątkowych przypadkach Cumulus congestus) z powierzchnią gruntu. Trąba powietrzna zaczyna być widoczna dopiero wtedy, gdy zaczyna podrywać z ziemi drobinki gruntu, piasek i rośliny.
Zabezpiecz się przed wichurą
- usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie
- zamknij okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz
- przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii
- zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz
- znajdź bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej
Jeśli nie musisz wychodzić z domu - pozostań w nim. Jeśli jesteś w podróży i napotkasz wichurę - przede wszystkim poszukaj schronienia. Pamiętaj, aby nie zatrzymywać się pod drzewami. Nie korzystaj z wind. Gdy poruszasz się samochodem, zwróć uwagę na możliwość łamania się konarów drzew na drogę.
Materiały
Skąd się biorą wichury https://klimada2.ios.gov.plPowstawanie trąby powietrznej https://zpe.gov.pl
Wichura- jak się przygotować https://www.gov.pl/web/rcb