Woda w fontannach
05.06.2024
Fontanny to element dekoracyjny miasta ( tzw. element małej architektury) i jako takie nie służą do zaspokajania pragnienia czy do kąpieli. Woda w fontannach zwykle krąży w obiegu zamkniętym i nie jest poddawana procesom dezynfekcji oraz nie jest pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w efekcie czego może być siedliskiem wielu drobnoustrojów, także tych chorobotwórczych.
Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie i zakażeniem drogą doustną poprzez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych z powierzchni ciała za pomocą rąk lub trzymanych w nich przedmiotów do jamy ustnej.
Kąpiele w fontannach mogą być również przyczyną urazów. Mokre obrzeża, płyty, na które wylewa się woda są śliskie, dlatego wchodzenie na nie i bieganie w wodzie może grozić poślizgnięciem, upadkiem, urazem głowy czy skaleczeniem. Otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.
Pamiętać należy również, że z fontann korzystają także zwierzęta, szczególnie ptaki i psy, które nierzadko załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne oraz osoby bezdomne, które się w nich myją i piorą swoje ubrania.
W czasie wysokich temperatur niebezpiecznym może okazać się nawet zwykłe siedzenie przy fontannie. Fontanny są źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Wraz z pęcherzykami powietrza w pobliżu wodotrysków mogą unosić się pałeczki bakterii z rodzaju Legionella. Do organizmu człowieka dostają się podczas oddychania, powodując legionelozę – niebezpieczną chorobę zakaźną.
Mimo, że przy fontannach często wiszą tabliczki zakazujące kąpieli i biegania po wodzie lub regulaminy z informacją, że wejście do fontanny i kontakt z wodą następują wyłącznie na ryzyko korzystającego, nie wszyscy wiedzą, że to niejedyne konsekwencje. Za złamanie takiego zakazu może grozić również mandat. Kąpieli w miejscach gdzie „jest to zabronione” zakazuje kodeks wykroczeń. W myśli art. 55 kodeksu wykroczeń za złamanie tego zakazu grozi kara grzywny lub kara nagany.