Ekshumacja zwłok
Na czym polega ekshumacja zwłok
Ekshumacja to wydobycie zwłok lub szczątków z grobu lub tymczasowego miejsca pochówku po to, aby przenieść je do innego grobu w obrębie cmentarza lub na inny cmentarz, wyremontować grób lub grobowiec albo przeprowadzić oględziny lekarsko-sądowe.
Za zwłoki uważa się ciała osób zmarłych i dzieci martwo urodzonych, bez względu na czas trwania ciąży. Natomiast za szczątki uważa się popioły powstałe ze spopielenia zwłok, pozostałości zwłok wydobyte przy kopaniu grobu lub w innych okolicznościach, a także części ciała ludzkiego.
Ekshumacją i transportem zwłok lub szczątków ludzkich zajmują się uprawnione do tego podmioty prowadzące działalność określoną w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) pod hasłem „pogrzeby i działalność pokrewna”.
Kto składa wniosek o ekshumację
Wniosek o zezwolenie na ekshumację może złożyć tylko osoba uprawniona do pochowania osoby zmarłej.
Osobami uprawnionymi są:
- mąż lub żona
- krewny zstępny (na przykład dziecko, wnuk, prawnuk)
- krewny wstępny (na przykład rodzic, dziadkowie, pradziadkowie)
- krewny boczny do 4 stopnia pokrewieństwa (na przykład rodzeństwo, ciotka, stryj, siostra lub brat cioteczny)
- powinowaty w linii prostej do 1 stopnia (teść, teściowa, zięć, synowa).
Możesz złożyć wniosek także, jeśli wcześniej dobrowolnie podjąłeś się pochowania zwłok lub szczątków.
Wniosek o ekshumację powinien pochodzić nie od jednej lub niektórych uprawnionych osób, ale od wszystkich i być podpisany przez wszystkie uprawnione osoby.
Zamiast podpisów pozostałych wnioskodawców, możesz złożyć pisemne oświadczenia innych uprawnionych osób z ich zgodą na przeprowadzenie ekshumacji lub prawomocne orzeczenia sądu zobowiązujące inne osoby uprawnione do złożenia stosownego oświadczenia woli.
Uwaga! Jeśli jesteś w sporze z innymi osobami, które też mają prawo do pochowania zmarłego, to sąd zadecyduje o tym, kto ma prawo do grobu.
Jakie są zasady ekshumacji zmarłych na choroby zakaźne
Muszą minąć co najmniej 2 lata od śmierci osoby zmarłej na chorobę zakaźną, aby państwowy inspektor sanitarny wydał zezwolenie na wydobycie jej zwłok lub szczątków.
Do chorób zakaźnych zalicza się:
- cholerę
- dur wysypkowy i inne riketsjozy
- dżumę
- gorączkę powrotną
- nagminne porażenie dziecięce
- nosaciznę
- trąd
- wąglik
- wściekliznę
- żółtą gorączkę i inne wirusowe gorączki krwotoczne.
Kiedy zezwolenie na ekshumację nie jest potrzebne
Nie potrzebujesz zezwolenia, gdy prowadzisz archeologiczne prace wykopaliskowe na dawnych cmentarzach (cmentarzyskach) lub w grobach położonych poza terenem obecnych cmentarzy.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
Wniosek możesz złożyć w dowolnym momencie.
Pamiętaj, że ekshumację można przeprowadzić:
- od 16 października do 15 kwietnia każdego roku i tylko we wczesnych godzinach rannych
- w innym czasie wyłącznie za zgodą państwowego inspektora sanitarnego, przy zachowaniu ustalonych przez niego środków ostrożności.
Co zrobić krok po kroku
-
Złóż wniosek o udzielenie zezwolenia na ekshumację zwłok i szczątków ludzkich.
Dokument, który potwierdza, że zgon ekshumowanej osoby nie nastąpił na skutek choroby zakaźnej dołącz do wniosku, jeśli ekshumacja zwłok jest przeprowadzana przed upływem 2 lat od daty pochówku i nie określono przyczyny zgonu w akcie zgonu lub innym dokumencie urzędowym stwierdzającym zgon.
Do wniosku dołącz zaświadczenia od zarządców cmentarza o:
- możliwości przeprowadzenia ekshumacji
- posiadaniu wolnego miejsca w grobie, do którego mają być pochowane zwłoki lub szczątki osoby wskazanej we wniosku, po przeprowadzonej ekshumacji.
Pamiętaj, że urząd może poprosić cię o pokazanie oryginałów dokumentów.
Możesz dołączyć też inne dokumenty, które potwierdzają twoje prawo do grobu. Na przykład pisemne oświadczenia innych uprawnionych osób z ich zgodą na przeprowadzenie ekshumacji lub prawomocne orzeczenia sądu zobowiązujące inne osoby uprawnione do złożenia stosownego oświadczenia woli.
Jeżeli chcesz, aby reprezentował cię pełnomocnik, pamiętaj o tym, aby do wniosku dołączyć pełnomocnictwo i dowód zapłacenia opłaty skarbowej.
-
Państwowy inspektor sanitarny sprawdzi twój wniosek formalnie i merytorycznie
-
Dostaniesz zezwolenie na ekshumację zwłok lub szczątków ludzkich
Jeśli twój wniosek jest umotywowany i spełnia wymagania formalne, Państwowy Inspektor Sanitarny wyda zezwolenie na ekshumację.
Państwowy Inspektor Ianitarny może odmówić ci zezwolenia na przykład ze względów bezpieczeństwa higieniczno-sanitarnego.
Jakie są obowiązki po uzyskaniu zezwolenia
Po uzyskaniu zezwolenia, musisz zawiadomić o zamiarze ekshumacji właściwego państwowego inspektora sanitarnego, który na nią zezwolił.
Inspektor może:
- uczestniczyć i nadzorować wydobycie zwłok i szczątków
- wyznaczyć inny termin poza dopuszczalnym okresem na przeprowadzanie ekshumacji. Jest to możliwe, jeśli wszyscy uczestnicy zachowają ustalone przez niego środki ostrożności.
O terminie ekshumacji powiadom pisemnie także zarządcę cmentarza.
Materiały
Wniosek o zezwolenie na ekshumacje zwłok lub szczątków ludzkichWniosek_o_zezwolenie_na_ekshumacje_zwlok_lub_szcz_tkow_ludzkich_002_.pdf 0.36MB Wniosek o zezwolenie na ekshumację zwłok lub szczątków ludzkich
Wniosek_o_zezwolenie_na_ekshumacje_zwlok_lub_szcz_tkow_ludzkich_002_.docx 1.11MB Pełnomocnictwo
Pelnomocnictwo.pdf 0.25MB Oświadczenie dotyczące przeprowadzenia ekshumacji zwłok
oświadczenie_dotyczace_przeprowadzenia_ekshumacji_zwlok.doc 0.03MB