W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podstępne WZW

10.10.2022

Podstępne WZW

Cel główny programu:

Upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych (dziewczęta i chłopcy klas I-III) oraz szkół podstawowych (klas VII-VIII) wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C.

Cele szczegółowe programu:

  • przekazanie wiedzy na temat ryzyka zakażeń HAV, HBV, HCV;
  • uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki w tym zakresie;
  • pobudzenie do refleksji nad odpowiedzialnością w zakresie własnych zachowań zdrowotnych;
  • kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych.

Adresaci programu: Uczniowie klas I-III w Szkołach Ponadpodstawowych, uczniowie klas 7-8 w Szkołach Podstawowych.

Wirusowe zapalenie wątroby zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jedno z największych wyzwań zdrowotnych na świecie. Zakażenia te nie dają typowych objawów lub są bezobjawowe, co powoduje, że osoby zakażone nie są świadome swojej choroby. Brak świadomości istniejącego ryzyka następstw zakażenia i niepodejmowanie leczenia może być przyczyną nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) jest chorobą zakaźną, która charakteryzuje się uszkodzeniem wątroby spowodowanym przez wirusy hepatotropowe.

Wątroba jest największym organem człowieka – waży ok. 1,5 kg. To ona jest odpowiedzialna za kontrolowanie około 500 procesów chemicznych i więcej niż 5 tyś. funkcji życiowych. Wątroba jako narząd posiada duże zdolności regeneracyjne, a chora wątroba to chory człowiek.

Funkcje wątroby:

  • gospodarka węglowodanowa,
  • gospodarka tłuszczowa,
  • gospodarka białkowa,
  • gromadzenie zapasów witamin,
  • funkcje odtruwające,
  • przemiana hemu,
  • wytwarzanie żółci,
  • funkcje immunologiczne.


Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Potocznie nazywane jest „żółtaczką pokarmową” lub „chorobą brudnych rąk”. Główne drogi zakażenia to: brudne ręce, produkty umyte w skażonej wodzie, skażona żywność/woda/lód, kontakty seksualne, kontakt z odpadami komunalnymi i płynnymi nieczystościami podczas ich usuwania. Zapobiegać zakażeniu można poprzez utrzymywanie prawidłowej higieny rąk, dokładne mycie rąk przed przygotowywaniem posiłku oraz dokładne mycie produktów spożywczych. Najskuteczniejszą metodą profilaktyki WZW A są szczepienia ochronne, które są szczepieniami zalecanymi.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B, wirusowe zapalenie wątroby typu C

Wirusy zapalenia wątroby typu B i C to najczęstsze czynniki powodujące wirusowe zapalenia wątroby, zarówno w postaci ostrej, jak i przewlekłej. Wirusy zapalenia wątroby typu B i C mają wiele cech wspólnych – przewlekła forma zakażenia każdym z nich może prowadzić do rozwoju ciężkich chorób wątroby.

Wirus zapalenia wątroby typu B przenosi się przez krew i płyny ustrojowe, może się nim zarazić każdy, kto nie został przeciw niemu zaszczepiony. Pozostałe drogi zakażenia to: niezabezpieczone kontakty seksualne, zakażona matka (przenosząca wirusa na dziecko podczas porodu), niewielkie krwawiące skaleczenia, zabiegi chirurgiczne, drobne zabiegi medyczne, lub stomatologiczne. W Polsce od 1996 roku szczepienia przeciw WZW B są obowiązkowe.

W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią w przypadku przerwania ciągłości tkanek np. nakłucia, rozcięcia skóry lub błony śluzowej, czy też przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi zakażoną krwią. Obecnie nie istnieje szczepionka przeciwko WZW C, jednak medycyna daje szansę na wyleczenie aż w 98-99%.

obrazek

Więcej informacji o Programie znajduje się na stronie internetowej Głównego Organizatora Programu tj. Fundacji „Gwiazda Nadziei”.

https://www.gwiazdanadziei.pl/index.php/podstepne-wzw

Deklarację przystąpienia do programu należy złożyć do 14.10.2022r.

Materiały

Materiały
{"register":{"columns":[]}}