W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akcja ważenia tornnistrów w II półroczu roku szkolnego 2023/2024

q

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Tomyślu informuje, iż  w II półroczu roku szkolnego 2023/2024 przeprowadził kontrole problemowe w 5 szkołach podstawowych gminy Nowy Tomyśl. Kontrole dotyczyły oceny obciążenia uczniów ciężarem tornistrów. Badaniem objęto 535 uczniów w 40 oddziałach. W wyniku  badania stwierdzono, iż u 63 uczniów przekroczono wagę tornistra powyżej 15% wagi ciała.

Ww. przekroczenia wagi tornistrów najczęściej spowodowane były :                

  • niedostateczną kontrolą zawartości tornistra przez rodzica/opiekuna prawnego (podwójne piórniki, zestaw z kredkami – waga zestawu -  1,2 kg, zestaw pisaków – waga zestawu -  1,4 kg, książki i zeszyty z dnia poprzedniego, zbędne ciężkie przedmioty np. zestaw gumek do mazania – waga zestawu -  0,8 kg, powerbanc – waga -  0,8 kg, cały zestaw podręczników i zeszytów z zakresu danego poziomu nauczania –waga zestawu od 2,8 do 3,1 kg, przedmioty nie związane z nauką – zestaw 6 kostek Rubika, zestaw samochodzików – waga zestawu 1,0 kg, beletrystyka, kosmetyki  - waga -  1,1 kg, itp.);
  • zaopatrzenie dziecka w butelki/bidony na napoje o pojemności  do 2l;
  • ciężkim pustym plecakiem - waga do 2,6 kg oraz zbyt ciężkimi zeszytami formatu   A-4 w sztywnej okładce;
  • niedostateczną wiedzą na temat skutków zdrowotnych z uwagi na nadmierne obciążenia dziecka tornistrem.

W związku z tym zasadne jest motywowanie uczniów do prawidłowego i zdrowego trybu życia, jak również zwrócenie uwagi dzieciom, ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom na problem przeciążonych tornistrów/plecaków będących przyczyną wad postawy, przekazanie i usystematyzowanie wiedzy, zarówno dzieci, jak i dorosłych, na temat wyboru właściwego tornistra/plecaka, jego prawidłowego pakowania, użytkowania oraz kształtowania nawyków prawidłowej postawy ciała.

 Przekroczenie wagi tornistra powyżej 15% wagi ciała wystąpiło w  11,77%  przebadanych uczniów. W związku  z tym należy bliżej przyjrzeć się ww. problemowi  mając na uwadze  zdrowie każdego ucznia. Ponadto zachęcać uczniów, aby wykorzystywali możliwość pozostawiania w szkole podręczników, zeszytów i innych przyborów szkolnych w miejscach do tego przeznaczonych (szkoła ma obowiązek zapewnić dla wszystkich uczniów miejsce na pozostawianie ww. kompletów szkolnych).

 

{"register":{"columns":[]}}