W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Epidemiologia HIV/AIDS

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2019 r. stwierdzono zakażenie HIV u 25.544 osób, odnotowano 3.768 zachorowań na AIDS a 1.429 chorych zmarło. Mówi się, że faktycznie nosicieli może być dwa, trzy razy więcej.

W Wielkopolsce tylko od początku 2019 roku do 15 listopada zarejestrowano 131 nowych zakażeń wirusem HIV oraz 12 zachorowań na AIDS. Odnotowano również 2 zgony. Niestety dane epidemiologiczne wskazują, że liczba zakażeń cały czas rośnie, co ma związek, między innymi, z aktualnie trwającymi podróżami wakacyjnymi oraz z migracją zarobkową.

Zakażenia HIV, a ostatnio także inne zakażenia przenoszone drogą płciową pozostają jednym z najważniejszych, odradzających się problemów zdrowia publicznego. Badania wykazują, że 80% zakażeń w ostatniej dekadzie są to zakażenia przede wszystkim w wyniku kontaktów seksualnych.

HIV jest to skrót, oznaczający ludzki wirus nabytego niedoboru odporności, który przenosi się wyłącznie z człowieka na człowieka. Do zakażenia dochodzi wówczas, gdy płyny ustrojowe (krew, męskie nasienie, preejakulat, mleko kobiece), zawierające wirusa przedostaną się do organizmu drugiej osoby przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe.

Istnieją trzy drogi zakażenia wirusem HIV:

- przez kontakty seksualne z osobą zakażoną,

- przez kontakt z krwią osoby zakażonej,

- podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko.

Żeby uniknąć zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych droga płciową należy przede wszystkim stosować się do poniższych zasad:

- wykonuj tatuaże i przekłuwaj uszy tylko w specjalistycznych gabinetach,

- bądź wierny partnerowi i wymagaj wierności od partnera,

- unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych - nowy partner może być zakażony HIV,

- unikaj narkotyków i „dopalaczy”,

- używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych,

- jeśli piłeś alkohol, poczekaj z seksem,

- pamiętaj, że prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV,

- jeśli zachowałeś się ryzykownie, zrób test na HIV.

Obecnie w Polsce i innych krajach są dostępne dwie metody profilaktyki zakażenia wirusem HIV polegające na przyjmowaniu leków antyretrowirusowych, które mogą uchronić przed zakażeniem, zanim dojdzie do kontaktu z osobą zakażoną, lub już po nim.

- PEP – profilaktyka poekspozycyjna (zawodowa, wypadkowa) – stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) w celach terapeutycznych po sytuacji narażenia na zakażenie wirusem HIV; terapia do 72 h od ekspozycji (im wcześniej tym lepiej).

- PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka HIV polegająca na przyjmowaniu leków antyretrowirusowych (w sposób ciągły lub doraźny) przez osoby zdrowe, ale objęte dużym ryzykiem zakażenia.

Należy pamiętać, że zarówno PEP, jak i PrEP działają tylko na wirusa HIV, a nie na inne choroby przenoszone drogą płciową.

Wakacje oraz czas powakacyjny to doskonały moment na zrobienie testu w kierunku HIV, tylko dzięki niemu możemy się dowiedzieć, czy jesteśmy zakażeni wirusem.

Test bezpłatnie i anonimowo można wykonać w punktach diagnostyczno-konsultacyjnych.

PUNKT KONSULTACYJNO – DIAGNOSTYCZNY W POZNANIU

PKD w Poznaniu
ul. Mickiewicza 5/4 (punkt pobrań DIAGNOSTYKA)
60-834 Poznań

Godziny pracy Punktu:
    poniedziałek 16.00 – 20.00
    środa 16.00 – 20.00
    piątek 16.00 – 20.00

pobrania krwi odbywają się do godziny 19:30

Telefon informacyjny: 730 110 830  czynny w czwartki w godz. 17.30 – 19.00

e-mail Punktu: poznanpkd@gmail.com

Wykaz wszystkich punktów wykonujących testy w kierunku HIV można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS (www.aids.gov.pl).

  • badania i testy HIV wykonywane są anonimowo i bezpłatnie,
  • osoba zainteresowana badaniem w pierwszej kolejności rozmawia z doradcą w PKD. Doradca weryfikuje konieczność wykonania badania w kierunku HIV poprzez zidentyfikowanie ryzykowanych zachowań, podczas których mogłoby dojść do zakażenia,
  • następnie kierowana jest do gabinetu pobrań, gdzie pielęgniarka pobiera krew do badania.

Wyniki odbierane są u doradcy osobiście po okazaniu numeru identyfikacyjnego.

W związku z sytuacją epidemiologiczną, ze względu na występowanie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, Krajowe Centrum ds. AIDS wprowadza zalecenia dla Klientów PKD, które dostępne są na stronie internetowej: https://aids.gov.pl/zaleceniapkd/

Szczegółowych informacji udziela Telefon Zaufania HIV/AIDS:

801 888 448* oraz 22 692 82 26**

*połączenie bezpłatne

**czynny od poniedziałku do piątku od 9:00 do 21:00

{"register":{"columns":[]}}