Szczepienia przeciw COVID-19 mogą uchronić nas przed czwartą falą pandemii
Szczepienia przeciw COVID-19 to najlepsza broń w walce z koronawirusem. Bez odpowiedniego zaszczepienia populacji czeka nas czwarta fala pandemii, a co za tym idzie – zaostrzenie restrykcji. Rząd od wielu miesięcy dokłada wszelkich starań, żeby jak największa liczba mieszkańców Polski była zaszczepiona. W akcję promowania szczepień włączą się Koła Gospodyń Wiejskich – właśnie wystartował program #SzczepimySię z KGW. Organizacje zrzeszające gospodynie mogą wygrać atrakcyjne nagrody pieniężne za upowszechnianie wśród lokalnych społeczności idei szczepień przeciw COVID-19. Przewidziano także premie dla przychodni rodzinnych za zaszczepienie swoich pacjentów.
Zachęcajmy znajomych, bliskich do szczepień – chrońmy siebie i innych przed COVID-19
W Polsce wykonano 33,5 mln szczepień, z czego 18 mln przyjęło pierwszą dawkę, a ponad 16 mln w pełni się zaszczepiło. To duże liczby, ale nadal niewystarczające, jeśli chcemy uchronić się przed czwartą falą pandemii.
– Spada liczba osób zapisujących się na szczepienie. W zeszłym tygodniu średnia dzienna to 44 tys. i to jest spadek tydzień do tygodnia o kilkanaście procent. W większości państw Unii Europejskich widzimy zwolnienie tempa szczepień, wyczerpuje się pula osób nimi zainteresowanych. Powinno to nas mobilizować do zachęcania innych do szczepień, po to, żeby Polacy uzyskali odporność zbiorową w kontekście nadchodzącej czwartej fali – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
Pamiętaj, że szczepienie pozwala uniknąć zachorowania na COVID-19 lub łagodnie przejść przez zakażenie. Pandemia jeszcze się nie skończyła, a koronawirus wciąż jest niebezpieczny. Zachowajmy czujność i bądźmy odpowiedzialni.
Jednym ze sposobów na zachęcenie Polaków do szczepień jest włączenie w akcję promocyjną lokalne autorytety.
Wystartował program wspierania szczepień: #SzczepimySię z KGW
Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) włączają się w akcję promowania szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Do wygrania atrakcyjne nagrody pieniężne, które zasilą działalność lokalnych instytucji. Aby uzyskać środki, trzeba zaangażować się w Narodowy Program Szczepień: poprzez organizację imprez profrekwencyjnych, pomoc przy wykonywaniu szczepień i zachęcanie osób jeszcze niezaszczepionych do rejestracji.
– To jeden z kanałów poza loterią i innymi akcjami informacyjnymi – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk i dodał, że: – Wśród Kół Gospodyń Wiejskich będą rozlosowane nagrody. Takie koło, które uzyska pierwsze miejsce, otrzyma 100 tys. zł. Za drugie i trzecie miejsce po 50 tys. zł. Nagrody przewidziane są nawet dla tysiąca KGW.
Koła Gospodyń Wiejskich cieszą się dużym zaufaniem wśród mieszkańców. Osoby działające w tej organizacji są najczęściej zaangażowane na rzecz swojej okolicy. Właśnie dlatego Narodowy Program Szczepień do promowania idei szczepień przeciw COVID-19 włącza gospodynie. W przyszłym tygodniu do akcji promowania szczepionek dołączą strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych.
Szczegółowe informacje odnośnie „Programu wspierania szczepień” znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/kgw.
Premie dla POZ za zaszczepienie swoich pacjentów
Rząd wprowadza system zachęt dla POZ, który ma jeszcze bardziej zmotywować całe zespoły przychodni rodzinnych do działania i wspierania akcji szczepień. Żeby powrócić do normalności, potrzebujemy jak najszybciej wyszczepić mieszkańców Polski.
Premia cząstkowa przysługuje za:
- zwiększenie zaszczepionych pacjentów między 12. a 55. rokiem życia w populacji POZ;
- zwiększenie zaszczepionych pacjentów powyżej 55 lat w populacji.
Premia będzie wypłacana w dwóch transzach: po 30 września (za szczepienie w drugiej połowie lipca oraz w sierpniu i wrześniu), po 31 grudnia (za szczepienie od października do grudnia).
Wysokość premii zależy od wieku pacjentów (wyróżniamy dwie grupy: do 55. roku życia i po 55. roku życia) oraz okresu, w którym szczepiono pacjentów. Premia przysługuje za każdy procent zwiększenia liczby zaszczepionych pacjentów w populacji poradni POZ (powyżej 12 roku życia).
Premia całościowa (roczna):
- jest jednorazowa i będzie wypłacona do 15 stycznia 2022 roku;
- jej wysokość jest uzależniona od przekroczenia progu zaszczepionych pacjentów w populacji poradni POZ (powyżej 12 roku życia).
Progów jest pięć od 60 proc. do 80 proc. (60, 65, 70, 75 i 80 proc.).
Trwa loteria dla osób w pełni zaszczepionych. Zarejestruj się i wygraj nawet milion złotych!
Zależy nam na szybkim powrocie do normalności dlatego ułatwiamy możliwość wykonania szczepienia na różne sposoby m.in. od 1 lipca możesz przyjąć drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w dowolnym punkcie szczepień. Dodatkowo znieśliśmy limity zgłaszanych na szczepienia pracowników przez zakłady pracy. Proponujemy także różnego rodzaju zachęty do szczepień:
- ruszyła loteria z nagrodami dla osób w pełni zaszczepionych. Zarejestruj się i wygraj nawet milion złotych. Aby zmienić termin szczepienia lub zapisać swój udział w loterii, wystarczy zadzwonić na bezpłatną infolinię 989 albo zalogować się na swój profil na www.pacjent.gov.pl;
- cały czas trwają konkursy dla samorządowców mobilizujące mieszkańców swoich gmin.
Więcej informacji znajdziesz na: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/ruszyla-mozliwosc-szczepienia-druga-dawka-w-dowolnym-punkcie-oraz-loteria-dla-zaszczepionych.