W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdrowotne skutki promieniowania UV

Zasady bezpiecznego korzystania ze słońca

- Dbaj szczególnie o ochronę dzieci, stosuj specjalnie dla nich przygotowane preparaty. Ochrona skóry przed niekorzystnym wpływem promieniowania jest ważna od dzieciństwa.

- Stosuj kremy przeciwsłoneczne na odsłoniętą skórę – przez cały rok  z filtrem SPF 15, latem           i zimą SPF 20-30. Sprawdź na opakowaniu skuteczność w ochronie zarówno przed UVB, jaki i UVA. Stosowanie filtra wyłącznie przeciw UVB usypia twoją czujność na dużo bardziej niebezpieczną szkodliwość promieni UVA.

- Nakładaj kremy z filtrami około 20 min przed wyjściem na słońce. Ich  działanie jest wtedy bardziej skuteczne. Nie opalaj się w czasie największej intensywności słońca w godzinach 11-15.   W tym czasie, jeśli koniecznie musisz przebywać na słońcu, dbaj o osłanianie ciała odpowiednim ubraniem i czapką na głowę. Szczególnie zabezpiecz dziecko!

- Nie opalaj się z użyciem kosmetyków nieprzeznaczonych do opalania.

- Nie oszukuj się – nie istnieje bezpieczne opalanie, czy to na słońcu, czy w solarium! Każda opalenizna powoduje starzenie się skóry i naraża ją na nowotwory.

- Noś ochronne okulary przeciwsłoneczne. Najpewniej kupić je u optyka.

- Pamiętaj o nakryciu głowy.

- W słoneczne, upalne dni pij dużo wody mineralnej  i naturalnych soków owocowych.

- Obficie nakładaj kremy z filtrami na skórę; nie zapominaj o posmarowaniu ust i uszu.

- Pamiętaj o kosmetykach ochronnych również zimą i w pochmurne dni, a szczególnie gdy jesteś w górach lub terenie zaśnieżonym.

- Pamiętaj, że promieniowanie UVA przenika przez materiał ubrania nawet mokry kostium kąpielowy. - Powtarzaj nakładanie kosmetyków ochronnych co 2-3 godziny.

-  Pytaj lekarzy przepisujących ci leki o ich właściwości fotouczulające, szczególnie latem.

- Stosuj pełne zabezpieczenie, wyłącznie filtrami mineralnymi po zabiegach dermatokosmetycznych,   a szczególnie po peelingach, zabiegach laserowych, dermabrazji mechanicznej.

-  Sprawdzaj stan zdrowia swojej skóry, szczególnie wygląd znamion. Niepokojące powinny być wszelkie oznaki zmiany zabarwienia znamienia, jego powiększenie lub pojawienie się wokół niego otoczki.

- W okresie wiosennym przygotuj skórę na słońce. Po konsultacji z lekarzem można przyjmować preparaty z β-karotenem, żeby pobudzić naturalną ochronę przeciwsłoneczną skóry.

Źródło: postępy kosmetologii 2/2011.

Materiały

doktorek obala mity - promieniowanie UV
doktorek​_obala​_mity​_-​_promieniowanie​_UV.pdf 0.26MB
{"register":{"columns":[]}}