Informacje dotyczące nadzoru sanitarnego nad obiektami świadczącymi usługi upiększające ciało
04.08.2023
Usługi świadczone w zakresie upiększania cała powinny odbywać się przy zachowaniu odpowiednich zasad higienicznych i sanitarnych, między innymi prawidłowo przeprowadzanej dezynfekcji powierzchni i narzędzi oraz prawidłowego i odpowiednio kontrolowanego procesu sterylizacji narzędzi. Wdrożenie tych zasad minimalizuje ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych u osób, które korzystają z usług obiektu.
Osoby wykonujące zabiegi z naruszeniem ciągłości tkanek, zobowiązane są do opracowania i wdrożenia procedur, które zapewniają ochronę przed zakażeniami i chorobami zakaźnymi. Powyższe procedury powinny ujednolicić m. in. sposób postępowania przy czynnościach, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek, zasady użytkowania sprzętu poddawanego sterylizacji, sposoby przeprowadzania dezynfekcji skóry.
Brak realizacji procedur, szczególnie dotyczących procesu dezynfekcji i sterylizacji narzędzi, może sprzyjać rozprzestrzenianiu się zakażeń i chorób zakaźnych, na przykład wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Jednym z działań zapobiegawczych jest uniemożliwienie szerzenia się tych wirusów poprzez poddawanie narzędzi prawidłowo przeprowadzonemu i kontrolowanemu procesowi sterylizacji.
W ramach działań edukacyjnych, polecane są przykładowe strony internetowe, z informacjami dotyczącymi działań mających na celu ograniczenie ryzyka zakażeń HBV i HCV.
http://www.hcv.pzh.gov.pl/Repository/Projekt5/salon_kosmetyczny.pdf