Choroby zawodowe
Definicja choroby zawodowej
Choroba zawodowa, zgodnie z art. 2351 Kodeksu pracy, uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.
Wykaz chorób zawodowych
Stanowi załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367) wykaz_chorob.pdf
Schemat postępowania dotyczący zgłaszania podejrzenia choroby zawodowej
Podejrzenie choroby zawodowej zgłasza:
- lekarz (np. lekarz profilaktyk, lekarz rodzinny, lekarz stomatolog itp.)
- pracownik aktualnie zatrudniony wyłącznie za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną lub były pracownik (np. bezrobotny, niezatrudniony emeryt lub rencista)
- pracodawca, w każdym przypadku podejrzenia choroby zawodowej
Zgłoszenia dokonuje się na druku Zgl_podejrz_choroby_zawod.doc
Podejrzenie choroby zawodowej zgłasza się
- właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu,
- właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy;
Właściwość ustala się według miejsca, w którym praca jest lub była wykonywana przez pracownika, lub według krajowej siedziby pracodawcy, w przypadku gdy dokumentacja dotycząca narażenia zawodowego jest gromadzona w tej siedzibie.
Wszczęcie postępowania
Właściwy państwowy inspektor sanitarny, który otrzymał zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej wszczyna postępowanie, a w szczególności kieruje pracownika lub byłego pracownika, którego dotyczy podejrzenie, na badanie do uprawnionej jednostki orzeczniczej, celem wydania orzeczenia w sprawie choroby zawodowej.
Rozpoznanie choroby zawodowej:
Rozpoznania choroby zawodowej u pracownika/byłego pracownika dokonuje lekarz spełniający wymagania kwalifikacyjne w zakresie chorób zawodowych, zatrudniony w uprawnionej jednostce orzeczniczej.
Jednostkami orzeczniczymi pierwszego stopnia są:
W województwie warmińsko-mazurskim właściwą jednostką uprawnioną do orzekania w sprawach chorób zawodowych jest:
Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Olsztynie 10-449 Olsztyn, ul. Piłsudskiego 71A
Właściwość jednostki orzeczniczej I stopnia ustala się według miejsca, w którym praca jest lub była wykonywana przez pracownika, a w przypadku gdy pracownik zamieszkuje w innym województwie niż była wykonywana praca w narażeniu zawodowym, właściwość jednostki orzeczniczej I stopnia ustala się według aktualnego miejsca zamieszkania pracownika.
Lekarz orzecznik na podstawie dokumentacji medycznej oraz oceny narażenia zawodowego wydaje orzeczenie lekarskie o rozpoznaniu choroby zawodowej lub o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.
Pracownik który nie zgadza się z treścią orzeczenia lekarskiego I instancji o rozpoznaniu choroby zawodowej lub o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej może wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania przez jednostkę orzeczniczą II stopnia w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego za pośrednictwem jednostki orzeczniczej I stopnia.
Jednostkami orzeczniczymi drugiego stopnia są:
Jednostkami orzeczniczymi II stopnia od orzeczeń wydanych przez lekarzy zatrudnionych w jednostkach orzeczniczych I stopnia są instytuty badawcze w dziedzinie medycyny pracy, m.in.:
- Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi,
Orzeczenie lekarskie wydane przez jednostkę orzeczniczą drugiego stopnia jest ostateczne.
Stwierdzenie choroby zawodowej
Postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej lub braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej u pracownika/byłego pracownika przeprowadza właściwy państwowy inspektor sanitarny.
Organ prowadząc postępowanie wyjaśniające gromadzi materiał dowodowy w postaci orzeczeń lekarskich wydanych przez upoważnione jednostki orzecznicze oraz zbiera dane dotyczące narażenia zawodowego pracownika/byłego pracownika, które zestawia na druku
karta-oceny-narażenia-w-związku-z-podejrzeniem-chroby-zawodowej.docx
Właściwy państwowy inspektor sanitarny na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego wydaje decyzję administracyjną o stwierdzeniu choroby zawodowej bądź braku podstaw do jej stwierdzenia.
Jeżeli strony postępowania nie zgadzają się z treścią decyzji, mają prawo złożyć odwołanie do organu wyższego stopnia:
Na decyzję wydaną przez organ drugiej instancji strony postępowania mogą wnieść skargę do właściwego Sądu Administracyjnego.
Podstawy prawne:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 sierpnia 2002r. w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób (Dz. U. z2013r. poz. 1379);
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013r. poz. 1367)
Materiały
Wykaz choróbwykaz_chorob.pdf 0.05MB Karta oceny narazenia w zwiazku z podejrzeniem chroby zawodowej
karta-oceny-narazenia-w-zwiazku-z-podejrzeniem-chroby-zawodowej.docx 0.02MB Zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej
Zgl_podejrz_choroby_zawod.doc 0.04MB Klauzula informacyjna w ramach chorób zawodowych
Klauzula_informacyjna_w_ramach_chorób_zawodowych.doc 0.04MB