Konferencja 16.10.2024 r.
21.10.2024
Jak dużo dzieje się w ludzkiej sferze emocjonalnej i jak wpływa ona na nasze zachowania, również te zdrowotne – ta myśl przewijała się przez całą naszą konferencję pt. „(Nie) odpowiedzialne używanie substancji psychoaktywnych, (nad) używanie siebie, czyli jak nasza kultura kreuje problemy zdrowotne”.
Po spotkaniu nasza myśl zatrzymuje się przy osobach uzależnionych m.in. od alkoholu, przy ich rodzinach, a także przy niezwykle silnych mechanizmach chroniących uzależnienie, niezrozumiałych zarówno dla osoby uzależnionej, jak i dla jej rodziny.
Podczas konferencji usłyszeliśmy również o zdrowiu i o tym, że nie można patrzeć na nie wybiórczo. Poszczególne przecież jego elementy tworzą nierozerwalną całość. Teoretycznie wiemy jak o nie dbać, w praktyce napotykamy lub sami tworzymy sobie bariery w jego doskonaleniu lub ochronie.
Dzieci i młodzież do prawidłowego rozwoju potrzebują mądrych i wspierających dorosłych. Co warto im dać? Szacunek, akceptację i zrozumienie. Jeśli nie znajdą tego u nas, to poszukają tego w grupie, w towarzystwie, nie zawsze dla nich jednak dobrym. Praca z młodymi, a także po prostu bycie rodzicem, bywa trudne i obciążające, dlatego pamiętajmy, że to nie wstyd udać się po pomoc do specjalisty, np. psychologa.
Na spotkaniu nie zabrakło głosu samych młodych. Powitali nas w swojej bajce, pokazując własne potrzeby. Czy to co jest im niezbędne do dobrego rozwoju jest tak inne od potrzeb dorosłych?
Żyjemy w czasach trudnych, czasach kryzysu. Jednocześnie jest to czas, w którym oddano należne miejsce emocjom. Dziś wiemy już, że są istotną i wartościową częścią natury ludzkiej. Niezaprzeczalnie są one podstawą rozwoju, budowania dojrzałości i przynoszących satysfakcję relacji z innymi ludźmi. To od emocji zależy nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.
Dziękujemy naszym prelegentom, których wysłuchaliśmy z prawdziwą przyjemnością. Dziękujemy młodzieży za otwartość i odwagę.
Blisko 200 osób zechciało nas odwiedzić, co bardzo doceniamy. Mamy poczucie, że robimy coś ważnego, zwracając uwagę na to co kluczowe, pokazując to, co niedoceniane.