W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

27.11.2024

światowy_dzień_aids

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy przypomina, że 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z najważniejszych  kampanii zdrowia publicznego zainicjowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV/AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą. Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest czerwona kokardka – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami.

HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2023 roku:

  • 39 900 000 osób żyło z HIV;
  • 630 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
  • wykryto 1 300 000 nowych zakażeń HIV.

Co miesiąc ponad 200 osób w Polsce dowiaduje się o swoim zakażeniu. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku zgłoszono 2879 nowo wykrytych zakażeń HIV, 184 zachorowania na AIDS oraz 22 zgony osób chorych na AIDS. W 2023 roku w powiecie oleśnickim zarejestrowano 4 nowe zakażenia wirusem HIV, nie zarejestrowano zachorowań na AIDS.

Mimo ogromnego postępu w medycynie i szerokiego dostępu do informacji liczba nowych zakażeń HIV wzrasta. Problem rozprzestrzeniania się epidemii wiąże się przede wszystkim z tym, że wciąż niewiele osób odnosi ryzyko zakażenia do siebie i dlatego nie myśli o wykonaniu testu na HIV.  Zaledwie około 10 proc. osób aktywnych seksualnie wykonało chociaż raz w życiu takie badanie, mimo że główną drogą zakażenia są kontakty seksualne. Jednocześnie należy pamiętać o innych zakażeniach, które często towarzyszą HIV, jak kiła, HCV, rzeżączka czy chlamydioza.

Przypominamy, że w Polsce istnieje możliwość wykonania testu w kierunku HIV anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. W każdym województwie działają punkty konsultacyjno-diagnostyczne (PKD), w których można się przebadać. W większości z tych miejsc można także zrobić test na kiłę czy HCV, które także mogą być przenoszone drogą płciową. Pełna lista PKD znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS  https://aids.gov.pl/pkd/. Test w kierunku HIV można również wykonać w publicznych placówkach medycznych, w prywatnych laboratoriach lub samodzielnie, korzystając z testu do użytku domowego.

Informujemy również, że trwa kampania Krajowego Centrum ds. AIDS pod hasłem #mójpierwszyraz, która ma na celu nie tylko uświadomienie, jak ważne są regularne badania, lecz także zmianę podejścia do profilaktyki zdrowotnej. Znajomość statusu serologicznego może uratować życie – zarówno twoje, jak i innych, dlatego zrób test!

{"register":{"columns":[]}}