Bezpieczne wakacje
24.06.2021
Jak skutecznie przygotować się do wyjazdu na wakacje? Planujesz weekend nad wodą lub piesze wędrówki po górach? Wybierasz się za granicę? A może spędzasz wakacje w mieście? Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i piękną pogodą. W tym, żeby właśnie tak było pomaga Państwowa Inspekcja Sanitarna. W okresie wakacji pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej realizują szereg zadań: kontrolują stan sanitarny oraz jakość wody w kąpieliskach i miejscach wykorzystywanych do kąpieli, prowadzą nadzór nad bezpieczeństwem żywności oraz kontrolują w jakich warunkach jest produkowana, zajmują się również działalnością edukacyjną. Wszystko po to żeby wspomnienia z wakacji były wyłącznie przyjemne.
Wakacje nad wodą
Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, wejdź na serwis kąpieliskowy: https://sk.gis.gov.pl/, gdzie dostępna jest ogólnokrajowa aktualna lista miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Znajdziesz tam informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu – dowiesz się czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik.
Podczas spędzania wypoczynku nad wodą:
- Upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli.
- Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką.
- Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi.
Za zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych odpowiada właściciel lub zarządzający pływalnią bądź kąpieliskiem. Nadzór nad jakością wody w kąpieliskach oraz na pływalniach sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Przed wejściem do wody nie pij alkoholu. Ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu, stosuj filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne.
Wakacje za granicą
Dowiedz się jak najwięcej o miejscu, do którego się wybierasz. Sprawdź jakie są aktualne zagrożenia zdrowotne w kraju do którego podróżujesz. Planując podróż zagranicę sprawdź jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.gov.pl/web/gis/zalecane-szczepienia-dla-podrozujacych ). Na tej stronie znajdziesz też aktualny wykaz punktów, w których można wykonać szczepienie przed podróżą.
Wyjeżdżając w egzotyczny zakątek świata pamiętaj, że szczepienie przed podróżą nie zwalnia Cię od przestrzegania pewnych zasad i zachowania ostrożności. Najczęstszą przyczyną zachorowań wśród podróżnych jest zakażona woda i jedzenie, poprzez które można zarazić się m.in.: biegunką podróżnych, durem brzusznym, poliomyelitis, WZW typu A czy też cholerą. Kilka praktycznych wskazówek:
- Wybieraj napoje świeżo przegotowane lub sprzedawane w fabrycznie zamkniętych opakowaniach np. wodę mineralną.
- Unikaj lodu niewiadomego pochodzenia, dodawanego do napojów.
- Unikaj pożywienia niepoddanego dostatecznej obróbce termicznej (nieprzegotowanych).
- Myj, wycieraj i obieraj owoce i warzywa przed ich spożyciem.
- Unikaj potraw trzymanych długo w temperaturze pokojowej.
- Zrezygnuj z posiłków oferowanych w jadłodajniach ulicznych, na straganach itp.
- Unikaj surowych lub niedogotowanych jajek, mleka i nabiału, majonezów oraz sosów.
- Unikaj niedogotowanego mięsa i owoców morza.
- Często myj ręce mydłem i dokładnie wycieraj.
- Nie pij wody wodociągowej, która zwykle jest niezdatna do picia w krajach rozwijających się.
- Możesz także myć zęby w wodzie mineralnej lub przegotowanej.
Wakacje w mieście
Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to co jesz. Pamiętaj o higienie, myciu rąk oraz przygotowaniu żywności do spożycia zgodnie z informacjami na etykiecie. Zwracaj uwagę na warunki, w których przechowujesz zakupioną żywność – szczególnie w okresie letnim (etykiety produktów zawierają wskazówki w jakiej temperaturze należy je przechowywać, co ma duże znaczenie w przypadku żywności nietrwałej mikrobiologicznie jak np. produkty i wyroby mięsne, mleko, jogurty, sałatki etc.).
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawują bieżący nadzór sanitarny m.in. nad zakładami żywienia zbiorowego (m.in. restauracjami, barami, smażalniami) oraz sklepami i kioskami spożywczymi.
Zauważyłeś nieprawidłowości? Przekaż uwagi właścicielowi lub pracownikom obiektu oraz powiadom właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
Wypoczynek dzieci i młodzieży
Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.
Wyjazd na kolonie to wspaniała przygoda. Zadbaj o to żeby wspomnienia były dobre już na samym starcie. Zgłoś autokar do kontroli stanu technicznego odpowiednim służbom i upewnij się, że kierowca jest całkowicie trzeźwy oraz że ma odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje.
Gdy dziecko sygnalizuje problem wiązany ze stanem sanitarnym miejsca wypoczynku, skontaktuj się z Organizatorem wypoczynku, Kuratorium Oświaty lub Państwową Inspekcją Sanitarną.
Piesze wycieczki
Na wędrówkę zabierz koniecznie pozytywny nastój. Miej ze sobą również ekwipunek: plecak, odpowiednie do panujących warunków obuwie, ubranie chroniące przed opadami i wiatrem, zapasową ciepłą odzież, podręczną apteczkę, prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, telefon komórkowy – z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi. Poruszaj się oznakowanymi ścieżkami, a przed wyjściem poinformuj kogoś o planowanej trasie.
Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody.
Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź czy nie masz kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów. Są to środki chemiczne lub naturalne, które odstraszają kleszcze.
Telefony alarmowe
W sytuacji zagrożenia nie obawiać się prosić o pomoc. W nieprzewidzianych i stresujących okolicznościach, nie licz na swoją pamięć. Zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:
- 999 – Pogotowie Ratunkowe
- 998 – Straż Pożarna
- 997 – Policja
- 986 – Straż Miejska
- 112 – numer alarmowy dla telefonów komórkowych