W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

BEZPIECZNE WAKACJE: ODWODNIENIE

31.07.2023

odwodnienie

Czas letni to okres wakacyjnych, słonecznych i niezwykle ciepłych dni. Jednak należy pamiętać, że wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla każdego z nas. Miejmy się na baczności, bo długotrwałe przebywanie w wysokich temperaturach naraża organizm na odwodnienie, a nawet udar słoneczny. Gdy temperatury sięgają 30oC ubytek wody przez pocenie się i parowanie w organizmie wynosi nawet wynosi nawet 0,5l. Na brak wody najbardziej wrażliwy jest nasz układ nerwowy, bo aż 80% mózgu składa się właśnie z wody.

 

Jak rozpoznać objawy odwodnienia?

Na początku pojawia się pragnienie, po nim przychodzą ogólne  osłabienie, suchość w ustach, silny ból głowy , lub senność. Następnie zawroty głowy, zaburzenia widzenia, bełkotliwa mowa, gorączka, nudności i wymioty, przyspieszenie akcji serca. Wreszcie spada ciśnienie krwi, pojawiają się drgawki prowadzące do utraty przytomności i śmierci.

 

  Objawy odwodnienia najszybciej można dostrzec u malucha. Dziecko jest wyczerpane, zmniejsza się jego poziom koncentracji, pogarsza nastrój i pojawiają się bóle głowy. Można zaobserwować też wydłużony nawrót kapilarny: po uciśnięciu paznokcia palca u ręki i zwolnieniu uścisku, powrót kolorów powinien nastąpić w czasie krótszym niż dwie sekundy. Jeśli trwa to dłużej – możemy uznać, że wystąpiły zaburzenia krążenia obwodowego.

 

Większość z tych objawów występuje także w przypadku odwodnienia u osób dorosłych, szczególnie u osób starszych. . Jednak stan ten najbardziej zagraża najmłodszym, ponieważ może u nich wystąpić bardzo szybko, ze względu na przyśpieszony metabolizm, mniejszą rezerwę płynów i większą proporcję powierzchni ciała do jego objętości.

 

Odwodnienie to bardzo niebezpieczny stan chorobowy!!!

Aby tego uniknąć  istotne jest, aby w upalne dni nawadniać się spożywając odpowiednią ilość wody. Zaleca się, aby osoba dorosła piła ok. 2 litów wody dziennie. Większe ilości wody powinny przyjmować osoby uprawiające sport bądź wykonujące prace fizyczne. Najlepszym sposobem nawodnienia jest spożywanie około 1 litra wody więcej niż zawsze. Uzupełninie płynów możemy zapewnić poprzez spożywanie owoców i warzyw sezonowych, które posiadają szereg wartości odżywczych.

 Co i jak pić aby uniknąć odwodnienia!

            Najlepiej pić wodę średnio- lub wysokozmineralizowaną, czyli taką z wyższą zawartością magnezu, wapnia, sodu i chlorków. Najlepiej mieć w zasięgu ręki butelkę z wodą i wypracować sobie nawyk popijania małymi łyczkami. Wówczas nie mamy presji, że musimy pić więcej, a po jakimś czasie siła przyzwyczajenia sprawia, że płyny są systematycznie uzupełniane.

             W upalne dni zrezygnujmy z picia słodkich napojów gazowanych, które pozornie szybko zaspakajają pragnienie, co może pogłębić stan odwodnienia organizmu. Powinniśmy

 

 zrezygnować także z napojów energetycznych i alkoholu. Warto też unikać, lub ograniczyć spożycie kawy, która zaburza gospodarkę elektrolitową, a ponadto wypłukuje magnes i potas.

Pamiętaj!

Gdy wystąpią objawy odwodnienia bądź udaru najlepiej niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

{"register":{"columns":[]}}