Co pyli w lipcu?
04.07.2023
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy przypomina, że upalna, sucha pogoda sprzyja pyleniu roślin, w związku z tym lipiec to jeden z trudniejszych okresów dla osób uczulonych na pyłki roślin. Na pyłki traw alergicy powinni szczególnie uważać w naszym rejonie przez pierwsze dwie dekady lipca. Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego alergia dotyka już blisko połowy populacji Polaków. Jak podaje GIS, z każdym rokiem zauważalny jest wzrost występowania chorób alergicznych, a większość z nich to alergie na pyłki, które bez trudu dostają się do naszego nosa, oczu i oskrzeli, powodując katar, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, obrzęk śluzówek i łzawienie oczu, rzadziej wywołują objawy skórne. W lipcu wzmożonych reakcji alergicznych częściej mogą doświadczać osoby uczulone na pyłki babki lancetowatej, pokrzywy, szczawiu, bylicy pospolitej, rzepaku oraz komosy. Jednak intensywność ich pylenia zazwyczaj zmniejsza się w drugiej połowie lipca. Lipa drobnolistna pyli tylko w lipcu, a co za tym idzie wysokie stężenie jej pyłków będzie dokuczliwe dla alergików przez cały miesiąc. Z kolei przy wysokiej wilgotności gleby i wysokiej temperaturze powietrza sprzyja rozwojowi zarodników grzybów mikroskopowych Cladosporium i Alternaria, charakteryzujące się silnym działaniem alergicznym.
Uwaga! Największe stężenie pyłku bylicy jest tuż nad ziemią. Stężenie pyłków pokrzywy jest dość wysokie przez cały lipiec, ale rzadko powoduje objawy. W czasie spacerów należy zakładać nakrycie głowy oraz okulary. W okresie najintensywniejszego pylenia roślin uczulających ograniczyć wyjścia z domu jeśli jest to możliwe. Niskie stężenia pyłku są wczesnym rankiem, późnym wieczorem i po deszczu. Pamiętaj, by po spacerze zmyć z siebie pyłki. Pomocne w walce ze skutkami pylenia może również okazać się płukanie nosa i zatok przynosowych za pomocą specjalnych irygatorów zawierających izotoniczny roztwór chlorku sodu (soli fizjologicznej), oczyszczający jamę nosową z zalegającego śluzu i pyłków. Dostępnych jest również wiele produktów farmaceutycznych wskazanych w terapii alergii, między innymi leki przeciwhistaminowe, po które należy sięgać po konsultacji z lekarzem.
W poszczególnych latach sezony pylenia mogą znacznie różnić się od średnich wieloletnich. W związku z tym należy śledzić na bieżąco aktualne Komunikaty dla alergików, które są dostępne m.in. na stornie http://www.alergen.info.pl/