Program wojewódzki „Laurka dla mamy - Badajcie się drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy”
09.04.2024
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu rozpoczęła w kwietniu 2024 roku realizację programu wojewódzkiego pt.: „Laurka dla mamy - Badajcie się drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy”. Program powstał we współpracy pracowników promocji zdrowia WSSE we Wrocławiu oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wałbrzychu i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu.
Od 2010 roku Dolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, Dolnośląskim Centrum Onkologi, Pulmunologii i we Wrocławiu oraz Wojewódzka i Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne woj. dolnośląskiego wspólnie realizowały działanie profilaktyczne z okazji Dnia Matki. Cyklicznie przekazywaliśmy do przedszkoli laurki dla mam, które dzieci kolorowały i ofiarowały swoim mamom w ramach organizowanych w placówkach imprez z okazji Dnia Matki. Laurka każdego roku, oprócz życzeń, miała wydrukowane zaproszenie dla kobiet na badania cytologiczne. W roku 2023 dotarliśmy do około 86 tysięcy mam na terenie naszego województwa, w akcję promocyjną włączyło się 900 przedszkoli na terenie dolnego śląska.
W roku 2024 planujemy udział 856 przedszkoli – 88 000 dzieci. Sprawne przeprowadzenie takiej akcji jest możliwe dzięki strukturze Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która działa w każdym powiecie naszego województwa. Ze względu na dużą popularność akcji od roku 2024 wdrażamy powyższe działania jako program wojewódzki. Inauguracja programu odbyła się podczas konferencji 5 kwietnia, w której uczestniczyli powiatowi koordynatorzy programu z terenu naszego województwa. Program podsumujemy uroczystym wykonaniem malowanek przez dzieci w wybranym przedszkolu na terenie Wrocławia, połączonym z konferencją prasową w dniu 24 maja 2024 roku.
Program objęli honorowym patronatem Wojewoda Dolnośląski oraz Prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.
Cel ogólny: zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy u kobiet poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych.
Cele szczegółowe:
- zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości kobiet na temat zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego, a także raka szyjki macicy oraz innych HPV-zależnych nowotworów, poprzez prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych wśród rodziców przedszkolaków i personelu przedszkoli,
- motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym, w tym cytologii,
- popularyzacja wśród dzieci w wieku przedszkolnym zasad zdrowego stylu życia, poznanie i utrwalenie słowa profilaktyka
Opracowane materiały do realizacji programu:
- Poradnik dla realizatora, który zawiera: scenariusze dwóch zajęć dla dzieci przedszkolnych „Dbamy o zdrowie”, „Laurka dla mamy - badania profilaktyczne”;
- kolorowanka „laurka dla mamy” z zaproszeniem na cytologię;
- list do Pani;
- Prezentacja multimedialna dla personelu na temat profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych HPV-zależnych nowotworów (do wykorzystania przez dyrekcję przedszkola podczas spotkania z personelem);
- kanał informacyjny dotyczący programu, wraz z materiałami w wersji elektronicznej na platformie YouTube – w przygotowaniu.