Światowy Dzień Rzucania Palenia
20.11.2024
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu w 2024 roku przypada w dniu 21 listopada. W Polsce obchodzony jest corocznie od 1991 roku w trzeci czwartek listopada.
Idea obchodzonego w Polsce i na świecie Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na różne aspekty palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a także e-papierosów i nowych wyrobów tytoniowych. W ostatnich latach e-papierosy i tytoń podgrzewany stosowane są „zamiast” papierosów tradycyjnych, ponieważ uważane są za mniej szkodliwe. Niestety, zarówno e-papierosy, jak i tytoń podgrzewany nie są produktami bezpiecznymi. Przykładowo, urządzenia podgrzewające tytoń wykazują podobną cytotoksyczność co papierosy tradycyjne oraz e-papierosy. Mogą prowadzić do stanu zapalnego w płucach oraz wzrostu ryzyka stresu oksydacyjnego. Badania aerozolu z e-papierosów również wykazują szkodliwe i potencjalnie szkodliwe związki organiczne i metale. Warto także podkreślić, że e-papierosy i tytoń podgrzewany to produkty, które zawierają wysokie stężenie nikotyny, silnej substancji psychoaktywnej i kardiotoksycznej.
Pamiętajmy, że palenie tytoniu powoduje wiele problemów zdrowotnych, w tym choroby:
- układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc);
- układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, chorobę Bǘrgera, tętniaka aorty);
- nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, nosa, wargi, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby);
- przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);
- inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.
Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, dlatego rzucanie palenia nie zawsze przebiega łatwo. Każdy, kto jest uzależniony od nikotyny może skorzystać z pomocy oferowanej przez Telefoniczną Poradnię Pomocy Palącym (TPPP). TPPP działa przy Narodowym Instytucie Onkologi im. Marii Skłodowskiej-Curie-Państwowym Instytucie Badawczym.
Dzięki Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym istnieje możliwość długoterminowego kontaktu telefonicznego z indywidualnym terapeutą, a profesjonalne wsparcie zwiększa szansę na trwałe wyjście z nałogu. Poradnictwo TPPP jest nieodpłatne. Poradnia działa od poniedziałku do piątku w godzinach: 09.00-21.00 oraz w soboty w godzinach: 09.00-15.00. Numery telefonów, na które można się kontaktować: 801 108 108 oraz 22 211 80 15.