W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów

22.06.2023

upały

Latem wysoka temperatura bywa nie tylko męcząca, może okazać się także niebezpieczna. Wysokie temperatury mogą prowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Odwodnienie, przegrzanie organizmu oraz udar cieplny to jedne z poważniejszych dolegliwości, jakie niosą ze sobą wysokie temperatury. Upały są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i  osób w podeszłym wieku, chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem. Jak więc chronić organizm przed upałem?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy przypomina o zasadach bezpieczeństwa w czasie upału:

  • Unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia (między 10:00 a 17:00). Jeśli musisz wyjść na zewnątrz chroń się przed słońcem nosząc kapelusz z szerokim rondem oraz okulary, noś jasne i przewiewne ubrania i buty oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
  • Unikaj nadmiernego nasłonecznienia, opalania, używaj kremów ochronnych.
  • Chroń dzieci przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem.
  • Nigdy nie zostawiaj dzieci, zwierząt oraz materiałów łatwopalnych w zaparkowanym samochodzie, nawet jeśli okno pozostawiasz otwarte. Temperatura wewnątrz zamkniętego auta w ciągu 10 minut może sięgać nawet 60 stopni Celsjusza.
  • Pij regularnie duże ilości płynów, unikając napojów zawierających cukier lub alkohol. Upały mogą stać się przyczyną odwodnienia organizmu. To nie tylko utrata wody, ale także wypłukanie elektrolitów. Nawet niewielki niedobór powoduje zmęczenie, rozdrażnienie, ból głowy czy trudności z koncentracją. Na niedobór płynów szczególnie wrażliwe są niemowlęta, a także osoby starsze, które odczuwają mniejsze pragnienie.

Aby prawidłowo funkcjonować, należy pić wodę w ilości ok. 2-3 litrów dziennie. Powinniśmy pić głównie wodę, ale pamiętajmy, że organizm nawadniają również inne płyny (herbata, napary), mleko i napoje mleczne, zupy i płynne dania, owoce i warzywa.

  • Pamiętaj o lekkostrawnej, dobrze zbilansowanej diecie. Spożywaj lekkie posiłki, zwracając uwagę na ich świeżość (zwłaszcza nabiału, lodów, mrożonek).
  • Unikaj wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia. Spróbuj zaplanować ćwiczenia lub pracę fizyczną na rano lub wieczorem.
  •  Korzystaj z chłodnych (temperatura pokojowa) pryszniców i kąpieli; pamiętaj że zimny prysznic po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny.
  • Unikaj dużych różnic temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami i autami, a temperaturą panującą na zewnątrz.
  • Utrzymuj chłód w pomieszczeniach: w ciągu dnia zamykaj i zasłaniaj okna po stronie nasłonecznionej, otwieraj okna, gdy temperatura jest niższa; zamykaj i zasłaniaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach.
  • Przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą.
  • Dbaj o zwierzęta: zabezpiecz je przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnij nieograniczony dostęp do wody pitnej, wietrz pomieszczenia w których przebywają.
  • Leki przechowuj w temperaturze poniżej 25 stopni lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).
  • Obserwuj reakcje swojego organizmu podczas upałów – w przypadku złego samopoczucia zwróć się o pomoc do lekarza.

 

{"register":{"columns":[]}}