W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bez Tytoniu

31.05.2023

Logo światowego dnia bez tytoniu

Każdego roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.

Święto to stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność palenia papierosów oraz jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywołanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. 

Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów, jego negatywne skutki zdrowotne i środowiskowe. Ma być zachętą, by nałogowcy, przynajmniej na 24 godziny powstrzymali się od wszystkich form konsumpcji tytoniu. Dotyczy to ludzi na całym świecie. Bo jak wyliczają specjaliści WHO po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób na całym globie.

Na dym tytoniowy składa się ok. 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale obejmuje także wszystkie osoby, które przebywają w pomieszczeniach, gdzie pali się papierosy (tzw. „palenie bierne”). Nie ustalono żadnego bezpiecznego poziomu narażenia na dym, ani też nic nie wskazuje na to, aby dalsze badania naukowe miały go określić.

Dlatego też 31 maja jest idealną okazją do odłożenia wyrobów tytoniowych na co najmniej 24 godziny.

Gdy zrezygnujesz z palenia papierosów, to:

  • po 20 minutach spada tętno,
  • po 12 godzinach poziom tlenku węgla we krwi spada do normy;
  • po 2-12 tygodniach poprawia się krążenie oraz czynność płuc;
  • po 1-9 miesiącach ustępuje kaszel i duszności;
  • po  5-15 latach zmniejsza się ryzyko udaru;
  • po 10 latach prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuc zmniejsza się o połowę;
  • po 15 latach zmniejsza się ryzyko zachorowania na choroby serca.
{"register":{"columns":[]}}