W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakres obowiązków

Do zadań Sekcji Higieny Żywności i Żywienia wchodzącej  skład Oddziału Nadzoru Sanitarnego  należy w szczególności:

 

  1. Nadzór nad zgodnością funkcjonowania obiektów żywnościowo-żywieniowych z przepisami prawa żywnościowego.
  2. Realizacja zadań z zakresu bezpieczeństwa żywności i żywienia, w tym nadzór nad  warunkami produkcji i obrotu oraz bezpieczeństwem zdrowotnym środków spożywczych, materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością.
  3. Ocena przestrzegania w zakładach żywnościowo-żywieniowych zasad dobrej praktyki higienicznej i produkcyjnej (GHP/GMP) oraz wdrożenia systemu HACCP.
  4. Nadzór nad suplementami diety, żywnością dla określonych grup oraz żywnością wzbogaconą ze szczególnym uwzględnieniem ich znakowania.
  5. Pobieranie próbek żywności, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz prób sanitarnych do badań laboratoryjnych w ramach urzędowej kontroli żywności i monitoringu, interpretacja wyników.
  6. Kontrola żywności GMO.
  7. Prowadzenie nadzoru nad produkcją pierwotną żywności pochodzenia roślinnego.
  8. Powiadamianie o niebezpiecznej żywności w ramach systemu RASFF oraz monitorowanie działań zmierzających do wycofania niebezpiecznych produktów.
  9. Nadzór nad warunkami produkcji materiałów i obrotu materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością.
  10. Nadzór nad warunkami żywienia dzieci i młodzieży w placówkach oświatowo-wychowawczych, dokonywanie ocen sposobu żywienia.
  11. Nadzór nad warunkami żywienia pacjentów w szpitalach, dokonywanie ocen sposobu żywienia.
  12. Nadzór nad sezonowymi zakładami żywności i żywienia ze szczególnym uwzględnieniem obiektów zlokalizowanych przy trasach turystycznych.
  13. Nadzór nad obiektami żywieniowymi podczas prowadzenia żywienia dzieci i młodzieży w czasie wypoczynku zimowego i letniego.
  14. Nadzór nad importem docelowym żywności, dozwolonych substancji dodatkowych, substancji pomagających w przetwarzaniu oraz materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
  15. Nadzór nad eksportem żywności do krajów trzecich.
  16. Nadzór nad wprowadzaniem do obrotu grzybów rosnących w warunkach naturalnych, świeżych lub suszonych, prowadzenie porad grzybowych oraz wydawanie atestów na grzyby świeże.
  17. Prowadzenie stosownych działań w przypadkach wystąpienia ognisk zbiorowych zatruć pokarmowych.
  18. Zatwierdzanie i rejestracja zakładów podlegających nadzorowi PIS, wprowadzanie danych do elektronicznego rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli PIS.
  19. Podejmowanie działań w związku z interwencjami konsumentów dot. nieprawidłowości w zakresie produkcji, żywienia lub wprowadzania do obrotu środków spożywczych oraz rozpatrywanie skarg i wniosków.
  20. Współpraca z Inspekcją Weterynaryjną, innymi inspekcjami i organami w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem żywności.
  21. Prowadzenie postępowań administracyjnych w I instancji oraz dokumentacji
    z zakresu postępowania egzekucyjnego w administracji.
  22. Udział w opiniowaniu projektów zakładów żywnościowo-żywieniowych, produkujących żywność oraz wprowadzających do obrotu środki spożywcze, materiały i wyroby do kontaktu z żywnością.

 

{"register":{"columns":[]}}