W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 2024

21 – 27 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Celem akcji jest zwiększenie wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem osób zaszczepionych.

Grafika przestawia kolorowe cienie osób dorosłych z grafikami różnych chorób przewlekłych, oraz napis Europejski Tydzień Szczepień.

Szczepienia odgrywają podstawową rolę w profilaktyce groźnych chorób wywoływanych przez czynniki zakaźne: chronią nasze zdrowie i ratują życie. Tymczasem wiele dzieci i osób dorosłych w Europejskim Regionie WHO wciąż nie otrzymuje szczepień zgodnie z zaleceniami.

Obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień koncentrują się na zachęcaniu społeczeństwa do szczepienia dzieci, jak również osób dorosłych, zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązującym w danym kraju, do nadrabiania zaległości w szczepieniach.

W ciągu ostatnich kilku lat w trakcie pandemii postęp w zakresie szczepień spadł. Podczas gdy w 2022 r. na całym świecie zaszczepiono ponad 4 mln dzieci, więcej niż w 2021 r., to nadal 20 mln dzieci nie otrzymało jednej lub więcej szczepionek. Narastające konflikty, spowolnienie gospodarcze i wzrost oporu przed szczepieniami to tylko niektóre z zagrożeń. W rezultacie, świat obserwuje nagłe wybuchy epidemii błonicy i odry, czy krztuśca, które do tej pory mieliśmy prawie pod kontrolą.

Pamiętajmy o tym że:

  • Szczepienia ratują życie.
  • Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia.
  • Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
  • Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie.
  • Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.

Przydatne informacje:

  • W dniu 23 kwietnia 2024 r. odbędzie się konferencja  „Kalendarz(e) szczepień dorosłych” organizowana przez NIZP PZH-PIB we współpracy z Biurem WHO Polska: https://www.pzh.gov.pl/europejski-tydzien-szczepien/
  • Zapraszamy na bezpłatne konsultacje na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych, dla dzieci i dorosłych, osobiście do siedziby Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostródzie w godzinach od 9:00 do 12:00 lub pod numerem telefonu 89 646 08 77.

 

{"register":{"columns":[]}}