Światowy Dzień AIDS
01.12.2023
Od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV/AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą.
Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS brzmi: Pozwólmy społecznościom być liderami (ang. Let Communities Lead).
Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest czerwona kokardka, nieodłączny element obchodów tego dnia. Obecność kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.
Wirus HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie, natomiast w Polsce od zarejestrowania pierwszego przypadku w 1985 r. do 31 grudnia 2022 r. zanotowano:
- 30 092 osób zakażonych ogółem,
- 4 013 osób chorych na AIDS,
- 1 471 osób zmarło.
Warto się testować!
Test na HIV to jedyna możliwość sprawdzenia, czy jest się zakażonym. Osoba, która wie, że jest zakażona HIV, ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich, uchronić się przed rozwinięciem pełnoobjawowego AIDS.
Test na HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania, w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), których listę można odnaleźć na www.aids.gov.pl/pkd. Niektóre punkty oferują także badania w kierunku kiły i HCV.
Do wykonania testu przez osoby małoletnie (tj. do 16 r.ż.) potrzebna jest zgoda opiekunów prawnych, natomiast w przypadku osób między 16 a 18 r.ż. niezbędna jest podwójna zgoda, tzn. zarówno opiekunów prawnych, jak i osoby badanej.
Pełną informację nt. przebiegu testu w kierunku HIV można uzyskać w Telefonie Zaufania HIV/AIDS, nr 800 888 448 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 21.00 oraz w weekendy całodobowo. Połączenie jest bezpłatne.
Jak może dojść do zakażenia?
Ryzyko zakażenia HIV może dotyczyć każdego, nie ma znaczenia, ile masz lat, czy jesteś kobietą czy mężczyzną, czy mieszkasz w mieście czy na wsi, jaki jest Twój światopogląd albo co sądzisz o HIV i AIDS.
Zakażenia dotyczą konkretnych zachowań ryzykownych. Wirus HIV przenosi się na 3 sposoby:
- podczas kontaktów seksualnych niezabezpieczone prezerwatywą;
- przez kontakt z zakażoną krwią innej osoby (np. podczas używania tych samych igieł i strzykawek przez więcej niż jedną osobę – m.in. podczas wstrzykiwania (leków, anabolików, substancji nielegalnych), czy przekłuwania skóry niesterylnymi narzędziami (tatuaż, piercing, akupunktura),
- z zakażonej HIV matki na jej dziecko w czasie ciąży, porodu lub karmienia piersią.
Najlepszą formą obchodów Światowego Dnia AIDS jest wykonanie testu w kierunku HIV!