W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Wody

21.03.2023

sdzw

Światowy Dzień Wody został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21. W trakcie konferencji „Szczyt Ziemi” w Rio de Janeiro w Brazylii dzień 22 marca ustanowiony został jako „Światowy Dzień Wody”. Powodem tego był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Światowy Dzień Wody 2023 pod hasłem: „Przyspieszenie zmian – bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie”.

Woda jest substancją niezwykłą, bardzo cenną i niezastąpioną, a jej występowanie na Ziemi jest gwarantem życia oraz wszelkiego rozwoju w środowisku przyrodniczym. Nie ma organizmów żywych, zdolnych do funkcjonowania bez wody. Woda jest źródłem życia, świadczy o tym fakt, że o ile bez jedzenia człowiek może przeżyć nawet do dwóch miesięcy, to bez wody nie wytrzyma dłużej niż kilka dni. W organizmie człowieka nie tylko transportuje tlen i składniki odżywcze, ale również wspomaga wszystkie procesy życiowe. Jest niezbędna do regulacji ciepłoty ciała, wydalania produktów przemiany materii i procesów trawienia. Chroni mózg, rdzeń kręgowy, gałkę oczną, jak również płód u kobiet w ciąży. Mieszkańcy klimatu umiarkowanego dziennie powinni pić 2-2,5l płynów, zaś mieszkańcy klimatu gorącego i suchego nawet do 9-10 litrów. Picie wody decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, wpływa także na nasz wygląd i samopoczucie. Dostarczanie ciału niewystarczającej ilości płynów może być przyczyną: bólów głowy, przemęczenia i apatii, przesuszenia skóry, zmniejszenia wydolności organizmu, osłabienia pamięci i koncentracji, bólu pleców, uporczywych skurczy mięśni, wyraźnego obniżenia nastroju. Należy pamiętać, że pragnienie, jest oznaką, że organizmowi już brakuje wody. Ważne jest też, aby wodę pić regularnie, przez cały dzień - to dużo skuteczniejszy sposób na nawodnienie niż wypicie na raz jej dużej ilości.

Niewłaściwe gospodarowanie naturalnymi zasobami wodnymi może doprowadzić do ich nieodwracalnej degradacji, a w konsekwencji spowodować zminimalizowanie ilości źródeł wody przeznaczonej do picia i na potrzeby gospodarcze. Przeciętny prysznic to ok. 400 szklanek wody, spłukanie toalety ok. 40 szklanek. Bieżąca woda w mieszkaniu to duże udogodnienie ale i wielkie zagrożenie - sprzyja marnotrawstwu. Każde kapiące na minutę 60-80 kropli z nieszczelnego kranu to zmarnowane nawet ok. 100 szklanek wody w ciągu dnia.

Jakość wody zależy przede wszystkim od surowca, ale także od procesu uzdatniania, dezynfekcji i dystrybucji –  i właśnie nad tymi procesami jak również efektem końcowym którym jest woda w kranie konsumenta nadzór prowadzą organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Na terenie powiatu ostrołęckiego w roku 2022 nadzorem objęte były 23 ujęcia wody podziemnej.

W ramach zbiorowego zaopatrzenia w wodę w roku 2022:

  • 111 816 odbiorcom dostarczano wodę zgodną z wymaganiami aktualnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia,
  • 4 324  odbiorców otrzymywało wodę warunkowo dopuszczoną do spożycia.

Należy pamiętać, że:

  1. Woda z wodociągu jest czysta i bezpieczna do picia, gdyż jest  badana pod względem bakteriologicznym i fizykochemicznym.
  2. Tylko zimna woda z kranu jest wodą pitną.
  3. Woda z wodociągu jest średnio twarda, co oznacza, że zawiera składniki mineralne – wapń i magnez.
  4. Po ugotowaniu wody zawartość składników mineralnych znacznie się obniża, gdyż się wytrącają w postaci osadu - kamienia.
  5. Owoce i warzywa myj najpierw ciepłą wodą a potem opłucz zimną wodą.
  6. Po dłuższej nieobecności w domu (np. po weekendzie), przed spożyciem spuszczaj zimną wodę przez kilkanaście sekund.
  7.  Brunatny kolor wody oznacza, że wystąpiła awaria w instalacji; pamiętaj, by przed spożyciem przez kilkanaście sekund spuszczać zimną wodę z kranu.

Materiały

Ulotka - Światowy Dzień Wody 2023
Ulotka​_Światowy​_Dzień​_Wody​_2023.png 0.57MB
Ulotka - Odkażanie Wody
Ulotka​_Odkażanie​_wody.png 1.30MB
{"register":{"columns":[]}}