W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzrost liczby przypadków zachorowań na krztusiec

08.08.2024

Zdjęcie przedstawiające kaszlącą dziewczynkę na jasno niebieskim tle.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce w trosce o zdrowie społeczności miasta Ostrołęka i powiatu ostrołęckiego, a także biorąc pod uwagę zbliżający się okres powrotu dzieci i młodzieży, po przerwie wakacyjnej do zajęć edukacyjnych w placówkach oświatowo-wychowawczych, informuje o dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemicznej w woj. mazowieckim dotyczącej wzrostów zachorowań na krztusiec, w tym wystąpienia ognisk epidemicznych.

Od początku stycznia 2024 r. do końca lipca 2024 r. w woj. mazowieckim zarejestrowano w sprawozdaniach o zachorowaniach na choroby zakaźne, zakażenia i zatrucia – 1435 przypadków zachorowań na krztusiec, dla porównania w całym roku 2023 w woj. mazowieckim zarejestrowano 84 przypadki zachorowań.

Krztusiec, to zakaźna choroba, która jest wywoływana przez bakterie Bordetella pertusis. Cechą, która wyróżnia krztusiec spośród innych chorób, jest przede wszystkim silny, napadowy kaszel, a także napady bezdechu podczas wdechu, wymioty po napadach kaszlu. Infekcja Bordetella pertusis może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Okres wylęgania się pałeczki Bordetella pertusis wynosi pomiędzy 5 a 21 dni. Najczęściej infekcja rozwija się w ciągu tygodnia lub dwóch od  zakażenia. Chorzy pozostają bardzo zakaźni przez około 3 tygodnie od momentu wystąpienia objawów. Dolegliwości, a zwłaszcza uciążliwe napady kaszlu, mogą natomiast utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy od zakażenia. Podejrzenie krztuśca wymaga konsultacji lekarskiej.  

Leczenie infekcji pałeczką krztuśca polega na stosowaniu antybiotyków, które pozostają skuteczne wobec pałeczek Bordetella pertusis. Podstawową metodą zapobiegania zachorowaniom na krztusiec jest szczepienie ochronne. Szczepienia odbywają się zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych (PSO).

W przypadku osób dorosłych warto pamiętać o podawaniu dawki przypominającej co 10 lat.

Krztusiec może być szczególnie niebezpieczny dla niemowląt i kobiet w III trymestrze ciąży. Z tego powodu, jeżeli mają oni bliski kontakt z osobą chorą na krztusiec, powinni poddać się profilaktyce poekspozycyjnej. W ich przypadku ryzyko wystąpienia powikłań jest tak duże, że należy rozpocząć działania ochronne niezależnie od stanu uodpornienia.

 

{"register":{"columns":[]}}