Profilaktyka grypy
26.10.2023
Grypa jest ostrą wirusową chorobą zakaźną. Wśród ludzi wirus szerzy się drogą powietrzno – kropelkową. Obecny jest w znacznych ilościach w wydzielinach górnych dróg oddechowych. Atakuje szczególnie silnie w sezonie jesienno – zimowym i wczesną wiosną. Maksimum zachorowań na grypę w Polsce notuje się w okresie: druga połowa stycznia – druga połowa marca. Choroba rozwija się w ciągu 18 – 72 godzin od momentu wniknięcia do organizmu wirusa. Objawy grypy to: najczęściej ostry początek choroby, kaszel, gorączka powyżej 38°C, bóle głowy, bóle mięśniowo stawowe i uczucie ogólnego rozbicia.
Grypa może powodować ciężkie powikłania, takie jak: zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha i zatok, czy nawet zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych, może być przyczyną powikłań neurologicznych i psychicznych, a nawet zgonu.
W zapobieganiu i zwalczaniu grypy ważne jest
- unikanie styczności osób zdrowych z chorymi, zwłaszcza we wczesnym okresie choroby,
- w razie wystąpienia objawów choroby wizyta u lekarza w celu podjęcia właściwego postępowania leczniczego
- przestrzeganie zasad higieny osobistej, zwłaszcza przy kaszlu, kichaniu i mówieniu, częste mycie rąk , korzystanie z chusteczek jednorazowych
- w okresie wzrostu zachorowań unikanie przebywania w dużych skupiskach ludzkich,
w zatłoczonych pomieszczeniach
Obecnie jedyną skuteczną metodą zabezpieczenia się przed grypą są szczepienia ochronne.
Szczepienia przeciw grypie są w Polsce zalecane przez Ministerstwo Zdrowia. Szczepionka może być stosowana już od 6 – tego miesiąca życia. Szczepić powinno się przede wszystkim dzieci oraz osoby powyżej 65 roku życia, przewlekle chore szczególnie na choroby układu krążenia i oddechowego, na cukrzycę i astmę, osoby z immunosupresją (np. chorzy na AIDS)