W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program profilaktyki raka szyjki macicy

27.07.2023

Program edukacyjny pt. „Wybierz życie – pierwszy krok” poświęcony jest profilaktyce zakażeń HPV i raka szyjki macicy dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

rak szyjki macicy

Program oparty jest na następujących założeniach:

-    stworzenie świadomości zagrożenia rakiem szyjki macicy i innych chorób wywoływanych zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) u młodych ludzi. Problem raka szyjki macicy nie może być kwestią wstydliwą i unikaną. Świadomość istnienia zagrożenia zakażeniem HPV i jego konsekwencji powinny być częścią rozmów wychowawczych, przygotowujących młodych ludzi do dorosłego życia. Zasadnicze znaczenie ma połączenie problemu raka szyjki macicy ze stanem zdrowia prokreacyjnego,

-    dostępne obecnie sposoby profilaktyki wtórnej (badania cytologiczne) i pierwotnej (szczepienia profilaktyczne) powinny być powszechnie znane, aby umożliwić ich jak najbardziej optymalne zastosowanie,

 -   szkoły ponadpodstawowe są miejscem, gdzie można dotrzeć do szerokiego grona młodych ludzi. Wprowadzenie edukacji prozdrowotnej na temat raka szyjki macicy do szkół, przyczyni się do podniesienia poziomu wiedzy i zainicjowania dyskusji, dzięki której kobiety z pokolenia rodziców podejmą odpowiednie działania, czyli skonsultują się z lekarzem i wykonają badanie cytologiczne.

Głównym celem programu jest:

-    zmniejszenie występowania i umieralności na raka szyjki macicy.

    Cele szczegółowe to:

-    zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli HPV w jego powstawaniu,

-    podniesienie świadomości o czynnikach zwiększających ryzyko raka szyjki macicy (profilaktyka pierwotna i wtórna),

-    motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie,

-    przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym,

-    dostarczenie informacji o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne, Im wcześniej zaczniesz się leczyć, tym łatwiejsza będzie kuracja.

W roku szkolnym 2022/2023 program realizowany był na terenie powiatu ostrzeszowskiego w I klasach szkół ponadpodstawowych. Edukacją objęto 704 uczniów. 

{"register":{"columns":[]}}