W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Małpia ospa

25.05.2022

Zdjęcie przedstawiające dłoń osoby z objawami, tj wysypką małpiej ospy

Na dzień 19.05.2022 -  odnotowano 38 potwierdzonych przypadków, które zgłoszono z następujących krajów: Belgia (2), Francja (1), Włochy (1), Portugalia (14), Hiszpania (7), Szwecja (1), Wielka Brytania (9) , Kanada (2), USA (1).

Ocena ryzyka ECDC: Biorąc pod uwagę niezwykle wysoką częstotliwość przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka zaobserwowaną w tym zdarzeniu oraz prawdopodobne szerzenie się wirusa wśród osób bez historii podróżowania do obszarów endemicznych, prawdopodobieństwo dalszego rozprzestrzeniania się wirusa poprzez bliski kontakt, na przykład podczas kontaktów seksualnych, jest uważane za wysokie.

Uważa się, że prawdopodobieństwo szerzenia się wirusa między osobami bez bliskiego kontaktu jest niskie.

Zalecenia ECDC dot. działań w zakresie zdrowia publicznego: Instytucje/władze zdrowia publicznego i organizacje społeczne powinny podjąć kroki w celu podniesienia świadomości na temat potencjalnego rozprzestrzeniania się ospy małpiej w populacji, szczególna czujność powinna być zachowana wśród MSM (mężczyzn uprawiających seks z innymi mężczyznami) mających przygodne kontakty seksualne oraz wśród innych osób mających wielu partnerów seksualnych lub przygodne kontakty seksualne.

Wszelkie osoby z objawami wskazującymi na ospę małpią powinny zwrócić się o pomoc specjalisty i powstrzymać się od czynności seksualnych lub wszelkich innych czynności prowadzących do bliskiego kontaktu do czasu wykluczenia ospy małpiej lub ustąpienia infekcji. Podejrzane przypadki powinny być izolowane, testowane i niezwłocznie zgłaszane. W przypadku uzyskania dodatniego wyniku u osoby, należy rozpocząć wyszukiwanie osób z kontaktu. Jeśli szczepionki przeciwko ospie prawdziwej są dostępne w kraju, należy rozważyć szczepienie osób z bliskiego kontaktu (narażenie o wysokim ryzyku) po przeprowadzeniu oceny stosunku ryzyka do korzyści. W ciężkich przypadkach można rozważyć leczenie zarejestrowanym lekiem przeciwwirusowym, jeśli jest dostępny w kraju.

{"register":{"columns":[]}}