W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ocena obszarowa jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dla Gminy Celestynów

01.02.2024

Na podstawie:

  • art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 338, z późn. zm.),
  •  art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2023 r. poz. 537, z późn. zm.),
  • § 23 ust. 1, 2, 3 pkt 2, ust. 4 pkt 1 i ust. 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294),

w oparciu o oceny jakości wody wydane w dniach:

  • 15.05.2023 r., nr HKN.4300.8.2023, S.w.4250.2023,
  • 15.05.2023 r., nr HKN.4300.12.2023, S.w.4252.2023,
  • 27.12.2023 r., nr HKN.4300.12.2023, S.w.12858.2023,
  • 27.12.2023 r., nr HKN.4300.7.2023, S.w.12865.2023,
  • 27.12.2023 r., nr HKN.4300.8.2023, S.w.12864.2023,
  • 28.12.2023 r., nr HKN.4300.3.2023, Sw.12866.2023,

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku  stwierdza przydatność wody do spożycia przez ludzi w 2023 roku w Gminie Celestynów

Uzasadnienie

Mieszkańcy Gminy Celestynów są zaopatrywani w wodę z 4 wodociągów publicznych, w miejscowościach: Ostrów, Glina i Celestynów zarządzanych przez Gospodarkę Komunalną w Celestywnowie, ul. Regucka 5 oraz z wodociągu publicznego w miejscowości Bocian, gm. Kołbiel, zaopatrującego w wodę mieszkańców w miejscowości Zabieżki gm. Celestynów, zarządzanego przez Gminę Kołbiel.

Wodociąg publiczny w miejscowości Ostrów

W 2023 r. na podstawie sprawozdań z badań próbek wody wykonanych w ramach kontroli wewnętrznej prowadzonej przez administratora wodociągu i nadzoru prowadzonego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Otwocku, w 1 próbce wody pobranej do badania w dniu 27.04.2023 r. stwierdzono obecność bakterii grupy coli w 100 ml wody. Pozostałe zbadane parametry były zgodne z obowiązującymi przepisami.

W związku ze stwierdzoną obecnością bakterii grupy coli Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku wdrożył postępowanie administracyjne. Wydał decyzję o warunkowej przydatności wody do spożycia w wodociągu publicznym w miejscowości Ostrów oraz ocenę jakości wody i komunikat w sprawie warunkowej przydatności wody do spożycia. Administrator wodociągu podjął działania naprawcze: wprowadził dezynfekcję wody, następnie przystąpił do płukania zbiorników, sieci wewnętrznej i wodociągowej w obrębie SUW, o czym poinformował Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Otwocku. Przeprowadził badanie wody po działaniach naprawczych w SUW i na sieci wodociągowej, w tym w zakresie kwestionowanego parametru, okazał sprawozdania z badań Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Otwocku. Ponadto PPIS Otwocku, po działaniach naprawczych, w ramach nadzoru przeprowadził badanie wody w SUW w miejscowości Ostrów i na sieci wodociągowej. W przeprowadzonych badaniach pobranych w ramach kontroli wewnętrznej a także z nadzoru nie stwierdzono przekroczeń. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku wydał ocenę jakości wody i komunikat o przydatności wody do spożycia przez ludzi w wodociągu publicznym w miejscowości Ostrów.

Surowa woda w wodociągu publicznym w miejscowości Ostrów pobierana jest z 2 studni głębinowych i podlega uzdatnianiu poprzez napowietrzanie i filtrację, gdzie następuje odżelazianie i odmanganianie.

Wodociąg publiczny w miejscowości Ostrów produkował w 2023 r. średnio 279 m³ wody na dobę, zaopatrując w nią 1190 mieszkańców.

Wodociąg publiczny w miejscowości Glina

W 2023 r. na podstawie sprawozdań z badań próbek wody wykonanych w ramach kontroli wewnętrznej prowadzonej przez administratora wodociągu i nadzoru prowadzonego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Otwocku, w 1 próbce wody pobranej do badania w dniu 11.07.2023 r. stwierdzono obcy zapach. Pozostałe zbadane parametry były zgodne z obowiązującymi przepisami.

Administrator wodociągu podjął działania naprawcze: przepłukał instalację wodociągową w punkcie poboru i sieć wodociągową w miejscowości Pogorzel. Przeprowadził badanie wody po działaniach naprawczych w zakresie kwestionowanego parametru, okazał sprawozdanie z badań Państwowemu Powiatowemu  Inspektorowi Sanitarnemu w Otwocku, w którym stwierdzono zapach akceptowalny.

Surowa woda w wodociągu publicznym w miejscowości Glina pobierana jest z 2 studni głębinowych i podlega uzdatnianiu poprzez napowietrzanie i filtrację, gdzie następuje odżelazianie i odmanganianie. Do koagulacji stosowany jest siarczan glinu.

Wodociąg publiczny w miejscowości Glina produkował w 2023 r. średnio 169 m³ wody na dobę, zaopatrując w nią 1961 mieszkańców.

W 2023 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku nie prowadził postępowania administracyjnego dotyczącego jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w wodociągu publicznym w Glinie.

Wodociąg publiczny w miejscowości Celestynów

W 2023 r. na podstawie sprawozdań z badań próbek wody wykonanych w ramach kontroli wewnętrznej prowadzonej przez administratora wodociągu i nadzoru prowadzonego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Otwocku, w 1 próbce wody pobranej do badania w dniu 27.04.2023 r. stwierdzono bakterie grupy coli w 100 ml wody. Pozostałe zbadane parametry były zgodne z obowiązującymi przepisami.

W związku ze stwierdzonym przekroczeniem Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku wdrożył postępowanie administracyjne. Wydał decyzję o braku przydatności wody do spożycia przez ludzi w wodociągu publicznym w Celestynowie. Administrator wodociągu podjął działania naprawcze: wprowadził dezynfekcję wody, następnie przystąpił do płukania zbiorników, sieci wewnętrznej i wodociągowej w obrębie SUW, o czym poinformował Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Otwocku. Ponadto administrator dokonał przełączenia w infrastrukturze technicznej na zasilanie w wodę z wodociągu publicznego w miejscowości Glina. W związku z powyższym PPIS w Otwocku nie wydawał komunikatu o braku przydatności wody do spożycia. Administrator przeprowadził badanie wody po działaniach naprawczych w SUW i na sieci wodociągowej, w tym w zakresie kwestionowanego parametru, okazał sprawozdania z badań Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Otwocku. Ponadto PPIS Otwocku, po działaniach naprawczych, w ramach nadzoru przeprowadził badanie wody w SUW w Celestynowie. W przeprowadzonych badaniach, zarówno w ramach kontroli wewnętrznej jak i pobranych z nadzoru, nie stwierdzono przekroczeń. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku wydał bieżącą ocenę jakości wody stwierdzając przydatność wody do spożycia przez ludzi.

Ponadto w 2023 r. administrator wodociągu w ramach kontroli wewnętrznej przeprowadził badanie wody w zakresie substancji promieniotwórczych: Radon oraz Ra-228. W przeprowadzonym badaniu substancji promieniotwórczych nie stwierdzono przekroczeń wartości parametrycznej.

Surowa woda w wodociągu publicznym w miejscowości Celestynów pobierana jest z 4 studni głębinowych i podlega uzdatnianiu poprzez napowietrzanie i filtrację, gdzie następuje odżelazianie i odmanganianie. Do koagulacji stosowany jest siarczan glinu.

Wodociąg publiczny w miejscowości Celestynów produkował w 2023 r. średnio 768 m³ wody na dobę, zaopatrując w nią 6986 mieszkańców.

Wodociąg publiczny w miejscowości Bocian, gm. Kołbiel

W 2023 r. na podstawie sprawozdań z badań próbek wody wykonanych w ramach kontroli wewnętrznej prowadzonej przez administratora wodociągu i nadzoru prowadzonego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Otwocku, w 2 próbkach wody pobranych do badania w dniach: 19.06.2023 r. i 26.09.2023 r. stwierdzono wyższą od zalecanej ogólną liczbę mikroorganizmów w 1 ml wody w temp. 22°C, natomiast w 1 próbce wody pobranej do badania w dniu 26.09.2023 r. stwierdzono bakterie grupy coli w 100 ml wody. Pozostałe zbadane parametry były zgodne z wymaganiami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294).

Administrator wodociągu, niezwłocznie po otrzymaniu informacji o przekroczeniu w próbce wody pobranej do badania w dniu 19.06.2023 r. podjął działania naprawcze polegające na dodatkowym płukaniu filtrów w stacji uzdatniania wody. Natomiast w przypadku otrzymania informacji o przekroczeniu w próbce wody pobranej do badania w dniu 26.09.2023 r. wprowadził chlorowanie i płukanie instalacji wewnętrznej w punkcie poboru oraz dokonał płukania sieci wodociągowej. Wyniki badań próbek wody pobranych po zakończonych działaniach naprawczych nie wykazały przekroczeń w zakresie zbadanych parametrów.

Surowa woda w wodociągu publicznym w miejscowości Bocian pobierana jest z 3 studni głębinowych i podlega uzdatnianiu poprzez napowietrzanie i filtrację, gdzie następuje odżelazianie i odmanganianie.

Wodociąg publiczny w miejscowości Bocian produkował w 2023 r., średnio 1400 m³ wody na dobę, zaopatrując w nią 767 mieszkańców miejscowości Zabieżki, gm. Celestynów.

W 2023 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku nie prowadził postępowania administracyjnego dotyczącego jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w wodociągu publicznym w miejscowości Bocian.

Nie otrzymał zgłoszeń reakcji niepożądanych związanych ze spożyciem wody od mieszkańców zaopatrywanych w wodę z ww. wodociągów.

Bakterie grupy coli są wskaźnikiem mikrobiologicznym jakości wody do spożycia ze względu na łatwość wykrywania i oznaczania w wodzie. Bakterie te nie powinny występować w wodzie uzdatnionej a ich obecność może być spowodowana wtórnym zanieczyszczeniem (awarie, wymiany i modernizacje sieci wodociągowej), nadmierną zawartością substancji odżywczych w wodzie lub nieodpowiednim jej uzdatnianiem. Najbardziej narażone na choroby spowodowane mikroorganizmami przenoszonymi przez wodę są osoby w podeszłym wieku, chore, mające obniżoną odporność oraz niemowlęta i małe dzieci.

Bakterie oznaczane jako ogólna liczba mikroorganizmów nie stanowią poważnego zagrożenia zdrowotnego. Ogólna liczba mikroorganizmów w 1 ml wody w temp. 22°C, badana w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi, to najczęściej nieszkodliwe drobnoustroje stanowiące naturalną mikroflorę środowiska wodnego, jak i mikroorganizmy pochodzące
z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Namnażanie się tych bakterii w wodzie może pogarszać jakość organoleptyczną wody tj. smak, zapach, barwę oraz sprzyjać korozji sieci wodociągowych.

Zapach w wodzie do spożycia pochodzi z naturalnych i biologicznych źródeł lub procesów, z zanieczyszczeń chemicznych i może być ubocznym wynikiem uzdatniania wody. Zapach w wodzie do spożycia nie może być agresywny i nieprzyjemny dla konsumenta, powinien być akceptowalny przez konsumenta. Parametr ten nie stanowi potencjalnego zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Materiały

Ocena obszarowa jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dla Gminy Celestynów za 2023 r.
Ocena​_obszarowa​_jakości​_wody​_przeznaczonej​_do​_spożycia​_przez​_ludzi​_dla​_Gminy​_Celestynów​_za​_2023​_r.pdf 0.21MB
{"register":{"columns":[]}}