Ocena obszarowa jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dla Gminy Osieck
01.02.2024
Na podstawie:
- art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2023 r. poz.338, z późn. zm.),
- art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2023 r. poz. 538, z późn. zm.),
- § 23 ust. 1, 2, 3 pkt 2, ust. 4 pkt 1 i ust. 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294),
w oparciu o ocenę jakości wody wydaną w dniu 28.12.2023 r., nr HKN.4300.11.2023, Sw.12855.2023
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku stwierdza przydatność wody do spożycia przez ludzi w 2023 roku w Gminie Osieck.
Uzasadnienie
Mieszkańcy Gminy Osieck są zaopatrywani w wodę z wodociągu publicznego w miejscowości Osieck, zarządzanego przez Gminę Osieck.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku informuje, że w 2023 r., na podstawie sprawozdań z badań wody wykonanych, w ramach kontroli wewnętrznej prowadzonej przez administratora wodociągu oraz w ramach nadzoru prowadzonego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Otwocku, w 4 próbkach wody pobranych do badania w dniach: 18.05.2023 r., 23.10.2023 r. (2 próbki), 14.11.2023 r. stwierdzono bakterie grupy coli a także w próbce wody pobranej do badania w dniu 28.11.2023 r. (1 próbka) stwierdzono wyższą od zalecanej ogólną liczbę mikroorganizmów w 1 ml wody w temp. 22 °C. Woda w zakresie pozostałych zbadanych parametrów w 2023 r. spełniała wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294).
Bakterie grupy coli są wskaźnikiem mikrobiologicznym jakości wody do spożycia ze względu na łatwość wykrywania i oznaczania w wodzie. Bakterie te nie powinny występować w wodzie uzdatnionej a ich obecność może być spowodowana wtórnym zanieczyszczeniem (awarie, wymiany i modernizacje sieci wodociągowej), nadmierną zawartością substancji odżywczych w wodzie lub nieodpowiednim jej uzdatnianiem. Najbardziej narażone na choroby spowodowane mikroorganizmami przenoszonymi przez wodę są osoby mające obniżoną odporność, niemowlęta i małe dzieci, osoby w podeszłym wieku a także osoby chore.
Bakterie oznaczane jako ogólna liczba mikroorganizmów nie stanowią poważnego zagrożenia zdrowotnego. Ogólna liczba mikroorganizmów w 1 ml wody w temp. 22°C, badana w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi, to najczęściej nieszkodliwe drobnoustroje stanowiące naturalną mikroflorę środowiska wodnego, jak i mikroorganizmy pochodzące z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Namnażanie się tych bakterii w wodzie może pogarszać jakość organoleptyczną wody tj. smak, zapach, barwę oraz sprzyjać korozji sieci wodociągowych.
W związku ze stwierdzonymi przekroczeniami bakterii grupy coli Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku wszczął postępowania administracyjne. W październiku 2023 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku wydał decyzję i ocenę stwierdzającą warunkową przydatność wody do spożycia przez ludzi z wodociągu publicznego w Osiecku oraz komunikat w sprawie warunkowej przydatności wody do spożycia. W listopadzie 2023 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku wydał decyzję i ocenę stwierdzającą brak przydatności wody do spożycia przez ludzi oraz komunikat o stwierdzeniu braku przydatności wody do spożycia przez ludzi pochodzącej z wodociągu publicznego w Osiecku.
Administrator wodociągu po otrzymaniu informacji o przekroczeniach w każdym przypadku podejmował działania naprawcze polegające na dozowaniu podchlorynu sodu do sieci a następnie płukaniu sieci wodociągowej, o czym informował Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Otwocku. Przeprowadzał każdorazowo badania wody po działaniach naprawczych w SUW i na sieci wodociągowej, w tym w zakresie kwestionowanego parametru oraz okazywał sprawozdania z badań Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Otwocku. W przeprowadzonych badaniach nie stwierdzono przekroczeń. W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku w obydwu przypadkach wydał komunikaty oraz bieżące oceny jakości wody o stwierdzeniu przydatności wody do spożycia przez ludzi z wodociągu publicznego w Osiecku.
Surowa woda w wodociągu publicznym w Osiecku pobierana jest z 2 studni głębinowych i podlega uzdatnianiu poprzez napowietrzanie i filtrację, gdzie następuje odżelazianie i odmanganianie.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku w 2023 r. otrzymał dwa zgłoszenia w trakcie obowiązywania komunikatów o warunkowej przydatności wody do spożycia i o braku przydatności wody do spożycia dotyczące dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych ze spożyciem wody od mieszkańców zaopatrywanych w wodę z wodociągu publicznego w miejscowości Osieck.
Wodociąg publiczny w miejscowości Osieck produkował w 2023 r., średnio 415,89 m3 wody/dobę, zaopatrując w nią 3542 mieszkańców Gminy Osieck.
Materiały
Ocena obszarowa jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dla Gminy Osieck za 2023 r.Ocena_obszarowa_jakości_wody_przeznaczonej_do_spożycia_przez_ludzi_dla_Gminy_Osieck_za_2023_r.pdf 0.19MB