W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ocena obszarowa jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dla miasta Józefów

Na podstawie:

  • art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej
    (Dz. U. z 2023 r. poz. 338 z późn. zm.),
  •  art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2023 r. poz. 537 z późn. zm.),
  • § 23 ust. 1, 2, 3 pkt 2, ust. 4 pkt 1 i ust. 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r.
    poz. 2294),

w oparciu o ocenę jakości wody wydaną w dniu 28.12.2023 r. Nr HKN.4300.2.2023, Sw.12857.2023,

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku stwierdza przydatność wody do spożycia przez ludzi w 2023 r. w Mieście Józefów.

Uzasadnienie

Mieszkańcy Miasta Józefów są zaopatrywani w wodę z wodociągu publicznego w miejscowości Józefów, zarządzanego przez Hydrosferę Józefów Sp. z o.o., Józefów, ul. Drogowców 20.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku stwierdza, że w 2023 r. na podstawie sprawozdań do badań wody przeprowadzonych  w ramach kontroli wewnętrznej prowadzonej przez administratora wodociągu i nadzoru prowadzonego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Otwocku, w 1 próbce wody pobranej do badania
w dniu 09.10.2023 r., stwierdzono obecność bakterii grupy coli
w 100 ml wody. W związku ze stwierdzonym przekroczeniem Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku wszczął postępowanie administracyjne w sprawie usunięcia uchybień sanitarnych w wodociągu publicznym w Józefowie. Administrator przeprowadził działania naprawcze - płukanie instalacji wewnętrznej obiektu oraz pobrał próbkę wody do badania w zakresie kwestionowanego parametru. W przeprowadzonym badaniu nie stwierdzono przekroczeń. Postępowanie administracyjne umorzono.

Bakterie grupy coli są wskaźnikiem mikrobiologicznym jakości wody do spożycia ze względu na łatwość wykrywania i oznaczania w wodzie. Bakterie te nie powinny występować w wodzie uzdatnionej a ich obecność może być spowodowana wtórnym zanieczyszczeniem (awarie, wymiany i modernizacje sieci wodociągowej), nadmierną zawartością substancji odżywczych w wodzie lub nieodpowiednim jej uzdatnianiem. Najbardziej narażone na choroby spowodowane mikroorganizmami przenoszonymi przez wodę są osoby w podeszłym wieku, chore, mające obniżoną odporność oraz niemowlęta i małe dzieci.

Ponadto w 2023 r. administrator wodociągu w ramach kontroli wewnętrznej przeprowadził badanie wody w zakresie substancji promieniotwórczych: Tryt, Ra-226, Ra-228 i Radon. W przeprowadzonych badaniach substancji promieniotwórczych nie stwierdzono przekroczeń wartości parametrycznej.

Surowa woda w wodociągu publicznym w Józefowie pobierana jest z 3 studni głębinowych i podlega uzdatnianiu poprzez napowietrzanie, odżelazianie i odmanganianie. Jako aktywator złóż filtracyjnych stosowany jest nadmanganian potasu, natomiast do dezynfekcji końcowej służy lampa UV.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku w 2023 r. nie otrzymał zgłoszeń reakcji niepożądanych związanych ze spożyciem wody od mieszkańców zaopatrywanych w wodę z ww. wodociągu. Do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku wpłynęło jedno zgłoszenie dotyczące nieprawidłowej barwy oraz mętności od mieszkanki Józefowa.

Wodociąg publiczny w Józefowie w 2023 r. produkował średnio 2254,0 m3 wody na dobę, zaopatrując w nią 16124 mieszkańców Józefowa.

Materiały

Ocena obszarowa jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dla Miasta Józefów za 2023 r.
Ocena​_obszarowa​_jakości​_wody​_przeznaczonej​_do​_spożycia​_przez​_ludzi​_dla​_Miasta​_Józefów​_za​_2023​_r.pdf 0.16MB
{"register":{"columns":[]}}