Wiosenna akcja szczepienia lisów wolno żyjących
17.03.2023
W ramach współpracy z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Otwocku, rozpoczęliśmy dystrybucję materiałów informacyjnych dotyczących planowanej w dniach od 25 marca do 16 kwietnia 2023 r. wiosennej akcji szczepienia lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie. Teren powiatu otwockiego nadal uznawany jest za zagrożony wścieklizną zwierząt.
Wścieklizna to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa RNA z rodziny Rhabdoviridae, z rodzaju Lyssavirus. Występuje w 7 biotypach (większość u nietoperzy), z których wszystkie są patogenne dla człowieka (choroba śmiertelna u ludzi, zgon następuje w przebiegu niewydolności oddechowej). Rezerwuarem są ssaki dzikie (lisy, nietoperze, gryzonie) i domowe (psy, koty). Do zakażenia człowieka dochodzi przez kontakt bezpośredni (pokąsanie lub oślinienie skóry przez chore zwierzę). Okres wylęgania wynosi zazwyczaj 1-3 miesiące (najkrócej 10 dni). Nie ma skutecznego leku przeciw wściekliźnie.
U osób narażonych na wściekliznę (osób mających kontakt ze zwierzęciem chorym lub podejrzanym o zachorowanie na wściekliznę) stosuje się szczepienie poekspozycyjne.
Najbliższy Punkt Kwalifikacji do Szczepień p/wściekliźnie znajduje się w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, ul. Wolska 37, nr telefonu 22 33 55 213.
Materiały
Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza WeterynariiKomunikat_Mazowieckiego_Wojewódzkiego_Lekarza_Weterynarii.pdf 0.75MB Wskazówki dla mieszkańców
Wskazówki_dla_mieszkańców.pdf 0.58MB Informacje dotyczące szczepionki
Informacje_dotyczące_szczepionki.pdf 0.55MB Informacja dotycząca postępowania ze zwierzętami które zetknęły się ze szczepionką p. wściekliźnie
Informacja_dotycząca_postępowania_ze_zwierzętami_które_zetknęły_się_ze_szczepionką_p_wściekliźnie.pdf 0.66MB