W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Aktualności 2022

Bezpieczne ferie 2022

01.02.2022

zimowy poranek

logo-PIS.-150x150

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna
w Powiecie Warszawskim Zachodnim

 

Ferie to okres odpoczynku i zabawy.

Stosując poniższe zasady sprawimy,

że będą one bezpieczne.

 

  • W razie wypadku lub  niebezpiecznej sytuacji pamiętajmy o numerach alarmowych:

NUMER ALARMOWY            - 112

POGOTOWIE                          - 999

STRAŻ POŻARNA                   - 998

POLICJA                                 - 997

GOPR                                      - 601-100-300

 

Ferie, to dla wielu osób okres wyjazdów na zimowy wypoczynek. Pamiętajmy jednak, że koronawirus nadal jest wśród nas i trzeba przestrzegać kilku zasad:

  • zachowywać odstęp od innych osób,
  • pamiętać o maseczkach,
  • myć i dezynfekować ręce,
  • unikać osób z objawami chorobowymi,
  • bilety kupować online,
  • płatności dokonywać przy użyciu  karty.

 

Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku:

  • Znalezione obrazy dla zapytania jazda na łyżwach Na łyżwach jeźdźmy tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie.
  • Nie zjeżdżajmy na sankachZnalezione obrazy dla zapytania jazda na sankach , nartach lub deskachChłopak I Dziewczyna, Jazda Na Nartach Grafika Wektorowa - FreeImages.com            w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych;  
  • Do jazdy na nartach wybierajmy stoki odpowiednie do swoich możliwości;
  • Nie doczepiajmy sanek do samochodu; 
  • W czasie zjeżdżania zachowujmy bezpieczną odległość od innych uczestników; 
  • Nie strącajmy zwisających z dachu sopli  i nie bawmy się pod wiszącymi soplami;
  • Rzucając śnieżkami, nie celujmy w twarz drugiej osoby;
  • Nie rzucajmy śnieżkami w nadjeżdżające samochody;
  • Nośmy okulary podczas słonecznych dni – promienie słoneczne odbijają się od śniegu oraz lodu i mogą oślepiać;
  • Ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze;
  • Nośmy przy ubraniu elementy odblaskowe, aby być bardziej widocznym;
  • Będąc w górach i wybierając się na wycieczki zawsze informujmy obsługę hotelu/pensjonatu dokąd idziemy;
  • Uważajmy na  osoby obce i podejrzanie się zachowujące

Zimowe Zabawy - Lessons - Blendspace

 

Życzymy udanych i bezpiecznych

ferii zimowych!!!

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja

15.04.2022

Wielkanoc
Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia

27.04.2022

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia
Raport dotyczący zatruć środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną za 2021 rok
#ŻyjDobrze. Nadchodzący czas to szansa, by zadbać o zdrowie i poprawić jakość Twojego życia!

20.05.2022

#Żyj Dobrze. To hasło przewodnie kampanii prozdrowotnej, inspirującej Polki i Polaków do wprowadzania zmian na lepsze w swoim życiu po pandemii koronawirusa.

Kampania edukacyjna Żyj Dobrze

Za nami ponad 2 lata trwającej na całym świecie pandemii COVID-19. Minione miesiące to kolejne mutacje SARS-CoV-2 (delta, omikron), które wszędzie przyniosły następne fale wzrostu zakażeń, hospitalizacji i, niestety, zgonów. 

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 zdewastowała nasze dotychczasowe życie, w wielu aspektach nieodwracalnie je zmieniła. Negatywnie wpłynęła na zwykłą codzienność, wielu osobom zabrała życie, wielu pogorszyła stan zdrowia. 

W maju br. stan epidemii został przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. Prognozy pokazują, że epidemia COVID-19 przechodzi w endemię. Zmniejsza się liczba rejestrowanych przypadków zakażenia, hospitalizacji, poprawie ulega ogólny stan chorych.

Dużym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia staje się z kolei aktualnie tzw. „dług zdrowotny”, dlatego uznaliśmy za priorytet, by w swojej działalności edukacyjnej postawić na promowanie zdrowego stylu życia. Każdy z nas, w sytuacjach życia codziennego podejmuje decyzje wpływające na nasze zdrowie. Ważne jest, aby uświadamiać sobie, iż nasze codzienne zachowania takie jak wybór posiłku, podjęcie aktywności fizycznej czy też stosowanie się do zasad higieny wpływa na nasze szanse dalszego życia w dobrym zdrowiu. Poprzez działania naszej kampanii chcemy zachęcić jej odbiorców do wprowadzenia zmian na lepsze w swoim życiu po pandemii koronawirusa. Pokazać, jak prosto można codziennie podejmować małe kroki, by zbudować dobre życie. Poprzez proste podpowiedzi prezentowane na specjalnie przygotowanych postach, publikowanych w mediach społecznościowych, chcemy inspirować zachowania prozdrowotne.

Nie możemy też zapominać, że od naszej społecznej odpowiedzialności i pamięci o doświadczeniach cowidowych zależy to, jak ułoży się sezon infekcyjny jesienią i zimą kolejnego roku. Przejście w stan zagrożenia epidemicznego nie oznacza przecież, że pożegnaliśmy się z zagrożeniem chorobą COVID-19. Ta choroba pozostanie z nami, jak np. grypa.

Idea kampanii

Prozdrowotna kampania #ŻyjDobrze została zainicjowana, aby zachęcić kobiety i mężczyzn do wprowadzenia zmian na lepsze w swoim życiu po pandemii koronawirusa. Pandemia koronawirusa licznym odebrała życie, a wielu ludziom znacznie pogorszyła zdrowie i ogólny dobrostan.

W tym czasie troska o swoje zdrowie nabiera więc szczególnego znaczenia. Co po COVID-19? Jak powrócić do zdrowia? Które obszary zdrowia należy objąć swoją uwagą, aby żyć dobrze? Aby żyć zdrowo? Jak wykorzystać wiosenne i letnie miesiące, by wzmocnić swój organizm i dobrze przygotować się na nadchodzącą jesień i zimę, by ograniczyć do minimum sezonowe infekcje?

Wiosna to czas rozwijającego się życia. Zazieleniają się drzewa i krzewy, rozkwitają feerią barw kwiaty. Dlatego też symbol rozkwitającego pąka, towarzyszący naszej kampanii, ​ma skierować uwagę odbiorców na te obszary życia, które – pielęgnowane - rozkwitną na nowo – zostaną wzmocnione, staną się piękne i dobre. Kampania zachęca do codziennych drobnych działań, które zbudują zdrowie psychiczne i fizyczne mocno nadwyrężone podczas pandemii. Skierowana jest zarówno do dorosłych, jak i seniorów, młodzieży i dzieci.

Cel kampanii

Celem głównym kampanii jest przypomnienie, że wyborów wpływających na nasze życie dokonujemy każdego dnia. Chcemy uwrażliwić odbiorców naszych treści na potrzebę stałego identyfikowania swoich problemów zdrowotnych  i samodzielnego radzenia sobie z wieloma aspektami swojego życia. Uczyć podejmowania dobrych wyborów i decyzji sprzyjających zdrowiu. Chcemy kształtować zachowania i postawy sprzyjające poprawie zdrowia kompleksowo: w sferze fizycznej, psychicznej czy społecznej. 

Grupy docelowe, obszary tematyczne i narzędzia komunikacji

Wykorzystując powszechne obecnie w tej chwili narzędzie, jakim są media społecznościowe (Facebook, Twitter, www) chcemy, poprzez zaplanowany cykl specjalnie przygotowanych postów i artykułów, zachęcić Polaków do działania, do odbudowy swojego dobrostanu psychicznego i fizycznego. Poprzez proste podpowiedzi zbudowane w jasny, przystępny sposób, prezentowane na specjalnie przygotowanych postach, publikowanych w social mediach, chcemy budować zmianę zachowań zdrowotnych Polaków. Postaramy się pokazać, jak prosto można codziennie podejmować małe kroki w kilku obszarach szeroko pojętego zdrowia publicznego, by zbudować sobie dobre, zdrowe życie. Liczymy, że przygotowane treści w swej prostocie i dzięki interesującej formie trafią do szerokiego kręgu odbiorców. Konkretne wskazówki w poszczególnych obszarach tematycznych pozwolą codziennie czynić małe kroki ku wypracowaniu zdrowych życiowych nawyków, które wpłyną ostatecznie na poprawę dobrostanu, zdrowia psychicznego i fizycznego kobiet i mężczyzn, dorosłych i dzieci, seniorów i młodzieży.

Wyżej wymienione to właśnie grupy docelowe naszych działań. Przy czym treści dotyczące dzieci będziemy kierować w przekazie do ich rodziców.

Materiały edukacyjne przygotowaliśmy, mając na uwadze pięć obszarów tematycznych, najbardziej istotnych pod kątem odbudowy zdrowia po pandemii.

Obszary tematyczne kampanii:

  1. Aktywność fizyczna
  2. Higiena
  3. Zdrowe żywienie
  4. Zdrowie psychiczne
  5. Profilaktyka (w tym: regularne badania diagnozujące stan zdrowia po COVID-19, sezonowe szczepienia, PSO, mammografia, itp.)

Czas trwania i sposób prezentacji treści

Kampania realizowana będzie w mediach społecznościowych.

Podzielona została na 5 tematycznych tygodni. Przez kolejne 7 dni zostaną zaprezentowane treści z jednego obszaru tematycznego, skierowane do różnych grup odbiorców. Na profilach społecznościowych FB rano i wieczorem będą publikowane pojedyncze posty. Na koniec tygodnia zostanie zaprezentowany post podsumowujący treści z danego obszaru tematycznego, popularyzowane podczas minionych dni. Jednocześnie co tydzień na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/psse-ozarow-mazowiecki, w zakładce Kampanii zostanie opublikowany artykuł popularnonaukowy dotyczący każdego obszaru tematycznego. Autorami są eksperci Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Wszystkie treści będą dostępne zarówno na stronach i profilach mediów społecznościowych WSSE w Warszawie, jak i na social media i www wszystkich 38 powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych województwa mazowieckiego.

Kampania potrwa od piątku 20 maja do początku wakacji, do 24 czerwca.

Wideo

Bezpieczne wakacje 2022

24.06.2022

tatry

Wybierasz się nad polskie morze? Te plaże będą zamknięte! - Podroze.se.pl

 

BEZPIECZNE WAKACJE

– CIESZ SIĘ LATEM!

 

Hotel Piotr SPA &Wellness - Góry, Polska - Wczasy, Opinie | ITAKA

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W CZASIE WAKACJI

Zakończenie epidemii COVID-19 i przejście w „stan zagrożenia epidemicznego” nie oznacza, że  wirus zniknął z naszego życia. Nadal jest wśród nas i już z nami zostanie. Będzie może mniej groźny, przerodzi się w chorobę endemiczną (podobnie jak grypa), ale nadal z nami będzie. Pamiętajmy więc, aby nadal zachowywać podstawowe środki ostrożności.

Warto mieć zawsze przy sobie chusteczki do dezynfekcji rąk  lub płyn na bazie alkoholu.

 

 

OPALANIE

 

 Ochrona skóry przed słońcem – WIRTUALNA KLINIKA Latem lubimy się opalać, czekamy na słoneczne promienie przez całą zimę. Należy pamiętać, że promienie słoneczne mogą być szkodliwe, jeśli nie zachowamy umiaru. Opalając się należy:

  • stosować kremy z filtrem 
  • nie przebywać na słońcu w okresie największego nasłonecznienia
  • chronić oczy i nosić okulary z filtrem UV
  • zakładać nakrycie na głowę
  • najlepiej opalać się w ruchu.

 

KĄPIEL

 

Jastrzębiej Góry na zdjęciach. Ratownicy na plaży w Jastrzębiej Górze.  Będąc nad wodą należy pamiętać, aby:

  • nie skakać do wody w miejscach nieznanych.
  • Nie należy wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku.
  • Po długim przebywaniu na słońcu najpierw należy  delikatnie polać wodą ciało, żeby nie doszło do wstrząsu termicznego.
  • Pływając łodziami lub kajakami należy zawsze zakładać kapok.

Pamiętajmy, aby kąpać się w miejscach do tego przeznaczonych i tylko pod okiem ratownika.

Zwracajmy uwagę na flagi umieszczone w miejscu kąpieliska.

Znalezione obrazy dla zapytania kąpieliska nad morzem

KLESZCZE

Kleszcze. Wszystko, co musisz wiedzieć [PRAKTYCZNY PORADNIK] - Dziennik.pl  Pamiętajmy - kleszcze są wszędzie. Aby uniknąć KZM - najlepiej się zaszczepić. Niestety nie uchroni nas to od boreliozy. Jak się chronić przed kleszczami?

  • Odpowiednie ubranie – powinno chronić całe ciało i głowę, powinno być w jasnych kolorach - łatwiej jest zauważyć wędrującego kleszcza.
  • Stosować środki, odstraszające te  pajęczaki i dzięki którym człowiek jest dla nich niewidoczny.
  • Po spacerze dokładnie oglądamy całe ciało. Szczególnie głowę na granicy włosów i za uszami oraz miejsca, gdzie skóra jest delikatna – pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu, pod pachami.

Jeśli zauważymy kleszcza, wyciągamy go jak najszybciej zdecydowanym ruchem, najlepiej pęsetą lub specjalnym przyrządem. Nigdy nie należy smarować kleszcza tłuszczem. Po usunięciu, dezynfekujemy miejsce ukłucia.

 

GÓRY

Znalezione obrazy dla zapytania tatry Bezpieczeństwo w górach to ciągle aktualny i ważny temat, zwłaszcza że  turystyka górska stale się rozwija,  Wiele osób zapomina jednak, jak ważne jest bezpieczeństwo i nie bierze tego pod uwagę podczas swoich przygotowań. Zapoznanie się  z zasadami bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko niewłaściwych zachowań. Przed wyjściem w góry:

  • Sprawdź aktualny komunikat pogodowy
  • Wybieraj tylko wyznaczone szlaki
  • Dokładnie zaplanuj trasę – czas przejścia, lokalizacja schronisk, stan szlaków
  • Przygotuj odpowiedni sprzęt
  • Załóż odpowiednie buty
  • Zgłoś w recepcji swojego ośrodka gdzie idziesz i podaj przewidywany czas powrotu
  • Rozpocznij wycieczkę jak najwcześniej, by w górach nie zastał cię zmrok
  • Staraj się nie wychodzić samotnie w góry
  • Miej zawsze naładowany telefon
  • Spakuj do plecaka: jedzenie, picie, ciepłe ubranie

 

GRZYBY

Znalezione obrazy dla zapytania bezpieczne grzybobranie  Lato i wakacje, to często okres pojawiania się pierwszych grzybów w lasach. O czym należy pamiętać zbierając grzyby?

  • Zbieraj tylko te grzyby, które znasz
  • Zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby . Zbieranie młodych owocników - to najczęstsza przyczyna tragicznych pomyłek.
  • Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, zbieraj tylko grzyby rurkowe - ryzyko zatrucia jest dużo mniejsze niż w przypadku grzybów blaszkowych.
  • Nie stosuj błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących,
  • Zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. Nie używaj foliowych  reklamówek  –  grzyby  szybko  się w nich psują,  co grozi zatruciem.
  • Nigdy   nie   zbieraj   grzybów,   które   rosną  w rowach, na skraju lasu, przy drogach oraz w okolicach skupisk odpadów - grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
  • Nie zbieraj i nie niszcz grzybów trujących. Wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu.
  • Jeśli masz wątpliwości, czy grzyb jest trujący czy jadalny, nie ryzykuj!

 

ZATRUCIA POKARMOWE

Wakacje sprzyjają występowaniu zatruć pokarmowych. Aby ich uniknąć musimy stosować się do kilku zasad:

  • Często  myj ręce, szczególnie przed kontaktem z żywnością
  • Upewnij się, że spożywana żywność została dokładnie ugotowana
  • Przed spożyciem myj dokładnie owoce oraz warzywa
  • Używaj bezpiecznej wody i żywności
  • Nie spożywaj produktów wątpliwej jakości
  • Unikaj spożywania potraw, które przyrządzanie są z surowych jaj, surowego mięsa oraz surowych ryb
  • Staraj się unikać zabaw w wątpliwej czystości piaskownicach, gdzie dostęp mają psy i koty

 

HIGIENA OSOBISTA

  • Używaj wyłącznie własnego ręcznika i mydła
  • Dbaj o dobre wysuszenie ręcznika, np. na słońcu.
  • Często myj ręce – szczególnie przed jedzeniem
  • Chroń stopy – uważaj na grzybicę!
  • Używaj łagodnie działających preparatów przeciwgrzybiczych - w pudrze, kremie, aerozolu.
  • Idąc pod prysznic, zawsze zakładaj klapki
  • Używaj tylko swojego grzebienia lub szczotki
Informacja o naborze na wolne stanowisko Główny Księgowy

24.06.2022

uwaga pracownik poszukiwany
Opublikowano tłumaczenie Kodeksu Żywnościowego CXC 80-2020 „Kodeks postępowania w zakresie zarządzania alergenami pokarmowymi dla podmiotów działających na rynku spożywczym”

01.08.2022

Komunikat
EFSA – kampania „Wybieraj bezpieczną żywność”, „Suplementy, to nie leki”.

12.10.2022

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Główny Inspektorat Sanitarny zainicjowali wspólnie drugą już edycję kampanii „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood oraz „Suplementy, to nie leki”.

łyżka stołowa z tabletkami

Kampania ma na celu budowanie świadomości wśród społeczeństwa i pokazanie, w jaki sposób możemy dokonywać świadomych wyborów żywieniowych.

Tegoroczna kampania podejmuje tematykę związaną z suplementami diety, higieną żywności, w tym chorób przenoszonych drogą pokarmową oraz ze znakowaniem żywności.

Adresatami tegorocznej kampanii są głównie osoby między 25. a 45. rokiem życia, nie związane zawodowo z bezpieczeństwem żywności i odżywiania. Główny nacisk kładziony jest na kobiety oraz młodych rodziców.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z załączonymi na stronie materiałami.

https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl

Materiały

plakat​_żywność
plakat​_​_​_zywność​_​_​_v2.pdf 1.75MB
broszura​_żywność
broszura​_​_​_zywnosc​_​_​_v3.pdf 1.30MB
plakat​_suplementy
plakat​_​_​_suplementy​_​_​_v2.pdf 1.38MB
broszura​_suplementy
broszura​_​_​_suplementy​_​_​_v2.pdf 0.91MB
"Profilaktyka wad postawy - Zdrowy kręgosłup”, "Lekki tornister”

07.11.2022

Szkolne tornistry nie zawsze muszą być ciężkie

W dniu 4.11.2022 roku pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Powiecie Warszawskim Zachodnim, przeprowadzili w Szkole Podstawowej im. Wandy Rutkiewicz w Duchnicach akcję ważenia dzieci oraz plecaków. Akcja była przeprowadzona w ramach programów: „Profilaktyka wad postawy - Zdrowy kręgosłup”, „Lekki tornister” oraz w ramach cyklicznej pracy problemowej zleconej przez GIS. Celem akcji było sprawdzenie obciążenia uczniów tornistrami.

Zdjęcia (1)

Nie lekceważ grypy. Skorzystaj ze szczepień.

10.11.2022

Grypa nie jest lekką chorobą
Co sprawia, że osoby, które rozpoczęły życie seksualne, tak rzadko robią testy w kierunku HIV?

17.11.2022

Jedyny taki test

Odpowiedź jest prosta - wstyd, strach i stereotypy.

W dniach 16 listopada – 2 grudnia trwa kampania #jedynytakitest, która ma na celu przekonać Polaków, że wiedza na temat własnego statusu serologicznego, to wiedza ratująca życie. Autorzy kampanii podkreślają, że ryzyko zakażenia HIV wiąże się  z określonymi zachowaniami, a nie przynależnością do danej grupy. Nie ma grup ryzyka, to my podejmujemy ryzykowne zachowania.

https://jedynytakitest.aids.gov.pl/

Zdjęcia (2)

EUROPEJSKI DZIEŃ WIEDZY O ANTYBIOTYKACH

18.11.2022

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

W dniu 18 listopada w krajach Unii Europejskiej obchodzimy EUROPEJSKI DZIEŃ WIEDZY O ANTYBIOTYKACH. Natomiast w dniach 18 - 24 listopada obchodzimy również ŚWIATOWY TYDZIEŃ WIEDZY O ANTYBIOTYKACH.

Obie te kampanie mają na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej oraz pracowników ochrony zdrowia na problem globalnej oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe i zachęcenie wszystkich do przeciwdziałania temu zjawisku.

Przed odkryciem antybiotyków tysiące ludzi umierało z powodu zakażeń bakteryjnych, takich jak zapalenie płuc lub infekcje po zabiegach chirurgicznych. Od samego początku ery antybiotykowej obserwowano pojawianie się bakterii opornych, ale przez wiele lat było to zjawisko sporadyczne. Z upływem czasu coraz więcej bakterii, które  początkowo były podatne na tę grupę leków, stawało się opornymi dzięki wypracowaniu wielu różnych sposobów walki z antybiotykami. Wykazano, że nadużywanie i niewłaściwe stosowanie tej grupy leków przyśpiesza ten proces.

Bez antybiotyków jednak możemy wrócić do „ery przedantybiotykowej”, kiedy nawet nieskomplikowane zakażenie mogło skończyć się zgonem pacjenta.

{"register":{"columns":[]}}