Wracamy do szkoły
27.08.2021
Powrót do szkoły
Nerwówka związana z powrotem do szkoły dotyka nie tylko rodziców, ale również w dużym stopniu i uczniów. Dla wielu z nich, pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym jest prawdziwym szokiem. Obecny rok szkolny, jak wszyscy wiemy, jest wyjątkowy. Co zrobić, aby dzieci i młodzież zaaklimatyzowały się szybciej w nowej rutynie dnia i były bezpieczne?
Nie panikuj
Przede wszystkim nie panikujemy. Powrotu do szkoły nie należy się bać i traktować, jako konieczność tylko, jako kolejną, nową przygodę. Aby stawić czoła nowym, szczególnym w tym roku szkolnym wyzwaniom, w domu powinna panować atmosfera spokoju i ładu. Dzieci powinny słyszeć od rodziców, że wspólnie wyczekują z nimi na powrót do szkoły, dlatego też wspólnie pojadą po kupno nowych podręczników, przyborów i ubrań.
Zmodyfikuj nawyki
Ważną kwestią jest przestawienie się z trybu wakacyjnego na tryb szkolny i związane z tym nawyki. Poranne wstawanie może tutaj okazać się najbardziej skomplikowanym wyczynem.
W obecnej sytuacji epidemicznej musimy pamiętać o zasadach, dzięki którym dziecko będzie bezpieczne w szkole:.
Co prawda nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust maseczką w klasach, ale już w przestrzeni ogólnej tak. Obowiązują też ścisłe zasady higieny osobistej. Częste mycie i dezynfekcja rąk są wymagane.
Obecna sytuacja wymusza na nas przystosowanie się do nowych zachowań: do szkoły lub innej placówki oświatowej mogą przychodzić jedynie pracownicy i uczniowie, bez objawów chorobowych, których domownicy nie przebywają na kwarantannie domowej lub izolacji.
Rodzice odprowadzający dzieci do przedszkoli i szkół obowiązani są do zakładania maseczek na terenie szkoły i zachowania odpowiedniego dystansu społecznego.
Jeśli będziemy przestrzegać tych kilku zasad, wszystko powoli wróci do normy, ale potrzebny jest czas.
Spokój, opanowanie i zdrowy rozsądek,
to jest to, co jest najbardziej potrzebne
w całym bieżącym roku szkolnym
Dużo uśmiechu oraz wiary, że wszystko będzie dobrze. Najważniejsze bowiem jest, optymistyczne nastawienie.
POWRÓT DO SZKOŁY ...
PO WAKACJACH
Lekki tornister
"Chcąc zapobiegać wadom postawy wśród dzieci i młodzieży, powinniśmy nie tylko prawidłowo dobrać i spakować ich tornistry, ale także zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej oraz właściwe stanowisko pracy, a także wyrobić prawidłowe nawyki ruchowe" – podpowiada dr n.med. Przemysław Rzodkiewicz, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Zgodnie z zaleceniami GIS, waga tornistra nie powinna przekraczać 10–15 % masy ciała dziecka.
Zbyt ciężki plecak:
Co drugi uczeń nosi tornister, którego waga przekracza 10% masy ciała dziecka. Problem przeciążonych plecaków w największym stopniu dotyka najmłodszych dzieci. Plecak dziecka objętego edukacją wczesnoszkolną potrafi ważyć nawet 3 - 5 kg,, a dzieci w klasach starszych nawet do 10 kg.
Czym to grozi?
Złe nawyki związane z noszeniem zbyt wielkiego balastu na plecach oraz utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała mogą przyczynić się do bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc i nieprawidłowej statyki ciała, a w efekcie doprowadzić do poważnych schorzeń ortopedycznych i neurologicznych.
Dlaczego to takie ważne u najmłodszych dzieci?
Ponieważ wtedy ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. Rozpoczynając naukę, maluch zmienia swój dotychczasowy tryb życia. Spędza w szkolnej ławce około 4 godzin dziennie. Nierzadko stolik nie do końca jest przystosowany do potrzeb ucznia. Do tego dochodzi zmęczenie spowodowane wysiłkiem umysłowym i nieprawidłowe ustawienie ciała staje się faktem. Dziecko w wieku 6–9 lat charakteryzuje się ogromną biologiczną potrzebą ruchu, dlatego też, zamiast grzecznie siedzieć w ławce wierci się. W okresie tym następuje również wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku z czym maluch jest bardziej narażony na wykształcenie się u niego wady postawy.
Kto za to odpowiada?
Przede wszystkim rodzice, opiekunowie prawni dzieci oraz nauczyciele, którzy powinni przekazać dziecku podstawowe informacje o profilaktyce wad postawy, zapewnić odpowiednie stanowisko pracy, kontrolować zawartość tornistrów oraz dbać o aktywność fizyczną maluchów.
Przykazania Lekkiego Tornistra
Poświęć czas na dobór dobrze dopasowanego i lekkiego tornistra. Podczas zakupu zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył i szerokie, regulowane szelki.
Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie wnosić tornister po schodach. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!
Na bieżąco kontroluj ciężar tornistra. Nie powinien przekraczać 10% masy ciała.
W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku kupuj zeszyty w miękkiej okładce. Kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie - w plastikową butelkę albo specjalny bidon.
Codziennie wieczorem sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnij zbędne rzeczy. Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia. Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak. Zwróć dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.
Dopilnuj, by rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, przybory kreślarskie, strój na w-f i inne – dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.
Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Pamiętaj, że nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie.
Co dzieje się z ciałem dziecka,
gdy plecak waży za dużo?
Naciągnięte i nadwyrężone mięśnie są skutkiem obciążenia ramion, które nie zostały stworzone po to, aby coś na nich wieszać.
Ból odczuwalny na linii bioder pojawia się w momencie, kiedy dziecko pochyla się do przodu, aby wyrównać tylne ciążenie.
Przekroczona waga plecaka negatywnie wpływa na schemat chodzenia, co może skutkować problemem z kolanami.
Pochylony tułów oraz – co za tym idzie – zaokrąglone plecy i wyciągnięta szyja utrudniają mięśniom i ścięgnom utrzymywanie właściwej postawy ciała. Dziecko skarży się na ból szyi i górnej części pleców.
Zbyt napięte mięśnie i obolała, dolna część pleców to odpowiedź organizmu na pochylanie ciała do przodu dla zrównoważenia ciężaru plecaka.
Przeciążone stopy doprowadzają do powstawania zniekształceń w ich budowie i bolesności.
Idealnym tornister/plecak:
- tornister nie powinien być szerszy niż ramiona dziecka
- komfortowy uchwyt – zawieszka przydatna również dla rodzica
- pusty tornister nie powinien ważyć więcej niż 1kg
- wielkość plecaka dobrana do wzrostu ucznia
- odblaski z przodu i na szelkach zapewnią widoczność na drodze po zmroku
- mocny i wodoodporny materiał wierzchni
- górna krawędź tornistra na wysokości ramion
- boczne kieszenie - miejsca na butelki i drobne przedmioty
- wewnętrzne kieszenie i przegrody pomogą zachować porządek w plecaku
- symetryczne rozłożenie ciężaru, cięższe rzeczy na dnie, lżejsze wyżej
- usztywnione dno zapobiegnie odkształcaniu tornistra
- dolna krawędź tornistra na wysokości odcinka lędźwiowego
- szerokie, regulowane paski naramienne pozwolą dopasować plecak, tak aby umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców
- ergonomicznie ukształtowane „plecki” zapewnią sztywność i stabilność
- dodatkowy pasek piersiowy zwiększy optymalne rozłożenie ciężaru
ODPOWIEDNI I LEKKI TORNISTER ...
... TO ZDROWSZE DZIECKO
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Powiecie Warszawskim Zachodnim
ul. Poznańska 129/133
05-850 Ożarów Mazowiecki