Europejski Dzień Radonu
06.11.2024
Europejski Dzień Radonu został ustanowiony w 2015 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Radonowe (ang. ERA - European Radon Association). Obchodzimy go 7 listopada, w rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie.
Radon jest gazem promieniotwórczym powszechnie występującym naturalnie w środowisku: w podłożu gruntowym, wodzie i powietrzu. Powstaje w wyniku promieniotwórczego rozpadu radu, który z kolei tworzy się w wyniku rozpadu uranu. Jako gaz może łatwo się przemieszczać. O ile w otwartej przestrzeni jego stężenie jest bardzo małe, w zamkniętych, źle wietrzonych pomieszczeniach, do których przedostaje się z podłoża gruntowego, jego poziom rośnie, co może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Ryzyko narażenia na radon może wystąpić m.in. w miejscu zamieszkania, miejscu pracy oraz budynkach o mieszanym przeznaczeniu.
Szczegółowe informacje o radonie dostępne są m.in.:
- w Biuletynie Informacji Publicznej Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem: https://www.gov.pl/web/gis/radon2
- oraz na stronach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-Państwowego Instytutu Badawczego pod adresem: https://www.pzh.gov.pl/radon-pochodzenie-i-wplyw-na-zdrowie/
- a także Państwowej Agencji Atomistyki pod adresem https://www.gov.pl/web/poznajradon